27. července 2011 9:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellner kupuje ruskou půdu. Investuje do potravin

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | foto: Lidové noviny

PRAHA/MOSKVA Finanční skupina PPF vstupuje do nového oboru. Prostřednictvím své dceřiné společnosti Bavella B.V. získala 100 procent akcií ruského zemědělského holdingu RAV Agro-Pro. Na transakci se jako spoluinvestor účastní mezinárodní investiční fond RP Capital, který má v Bavelle pětinový podíl.

Transakci již schválili ruští regulátoři. Oznámil to dnes mluvčí PPF Alexej Bechtin, cenu transakce neuvedl.

Hodnotu holdingu jen z hlediska pozemků, které vlastní či má v dlouhodobém pronájmu, bez zřetele na aktiva a dluhy, odhadl v ruském hospodářském listu Vedomosti expert Vladislav Novoselov na nejméně dvě miliardy rublů (asi 1,2 miliardy Kč).

RUSKÉ AKTIVITY PPF

V Rusku PPF zaujímá prostřednictvím Home Creditu vůdčí pozici na trhu spotřebitelských úvěrů, patří jí více než čtvrtinový podíl ve druhé největší soukromé bance Nomos, kontrolní balík obchodního řetězce Eldorado zaměřeného na elektrotechniku pro domácnosti a má téměř pětinový podíl v největším ruském těžaři stříbra Polymetal.

Podle analytičky Jeleny Chromovové velký zájem investorů o společnosti z agrárního sektoru souvisí s vysokým tempem růstu světových cen potravin a diverzifikace podnikání PPF přes zemědělství vypadá "naprosto organicky a odůvodněně". Podle deníku míní skupina investovat do projektu "několik desítek milionů dolarů".

Podnik v úrodné části Ruska
Holding RAV Agro-Pro se sídlem ve Voroněži patří k předním zemědělským podnikům takzvané "černozemní" oblasti středního a jižního Ruska. V rostlinné výrobě hospodaří na 164.500 hektarů půdy v regionech Voronež, Orel, Penza, Rostov na Donu a Kursk.

"Společnost má dále významné kapacity v živočišné výrobě, která tak tvoří základ vertikální integrace v zemědělské produkci, s obrovským potenciálem pro budoucí růst," uvedl Bechtin.

ČTĚTE TAKÉ:


Cílem PPF je podle jejího mluvčího zvýšit efektivitu ruského holdingu RAV Agro-Pro jak přenosem know-how od mezinárodního managementu, tak i zásadními procesními změnami. "Tato investice je dalším potvrzením postavení PPF jako jednoho z významných zahraničních investorů do reálné ekonomiky Ruska," doplnil Bechtin.

Kdo je PPF?
Skupina PPF je jednou z největších mezinárodních finančních a investičních skupin v regionu střední a východní Evropy. Jejím hlavním akcionářem je s 94,25 procenta nejbohatší Čech Petr Kellner. pět procent vlastní Jiří Šmejc, půl procenta Ladislav Bartoníček a čtvrt procenta Jean-Pascal Duvieusart.

Loni PPF stoupl konsolidovaný čistý zisk podle mezinárodních účetních standardů na 336 milionů eur (zhruba 8,2 miliardy korun) z 271 milionů eur o rok dřív.

Aktiva skupiny zahrnují společnosti z bankovnictví, pojišťovnictví, energetiky, těžby drahých kovů, nemovitostí a maloobchodu. Skupina vyvíjí své aktivity v zemích střední a východní Evropy, v Rusku a zemích Společenství nezávislých států a také v Asii. Klíčovou holdingovou společností skupiny PPF je PPF Group N.V. se sídlem v Amsterdamu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!