8. ledna 2013 10:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellner získá od Italů 69 miliard. Generali ovládne Českou pojišťovnu

Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner. | foto: PPF

MILÁN/PRAHA Největší italská pojišťovna Generali se dohodla na převzetí 49 procent akcií společnosti Generali PPF Holding, což je společný podnik s PPF českého podnikatele Petra Kellnera. Generali tak mimo jiné ovládne Českou pojišťovnu, která je součástí holdingu. Za podíl PPF Italové zaplatí 2,5 miliardy eur (zhruba 63,8 miliardy korun).

Včetně nároku na dividendy představuje příjem pro PPF celkem 2,69 miliardy eur. Generali do konce letošního března koupí nejprve 25 procent akcií, na konci příštího roku zbytek.

"Dnešní dohoda spolu s dividendami získanými během uplynulých pěti let představuje vynikající návratnost naší původní investice. Transakce je tak faktickým završení šestnácti let práce, která začala získáním České pojišťovny. A navíc si ponecháváme klíčové pojišťovny v zemích SNS, kde se dobře doplňují s naším rychle rostoucím podnikáním ve finančních službách," sdělil Kellner.

PSALI JSME:

Součástí dohody je výplata dividend akcionářům ve výši 352 milionů eur v letošním prvním čtvrtletí a dále výplata 66 procent ze zisků předpokládaných v letech 2013 a 2014.

Pojišťovací kolos

Společný podnik Generali PPF Holding patří k největším pojišťovacím skupinám ve střední a východní Evropě, Rusku a zemích Společenství nezávislých států.

Prostřednictvím dceřiných společností spravuje aktiva za zhruba 15 miliard eur (asi 383 miliard Kč) a poskytuje služby více než 13 milionům klientů. V České republice do něj patří například Česká pojišťovna anebo pojišťovna Generali.

V rámci dohodnutých transakcí se PPF rovněž zbaví 38,46 procenta v ruské pojišťovně Ingosstrach.

Náhradou za to od Generali převezme 27,5procentní podíl v manažerské společnosti PPF Partners, řízené skupinou PPF, a také podíl ve fondu PPF Partners 1 Fund L.P.

Generali PPF Holding patří k rychle rostoucím společným podnikům ve oblasti střední a východní Evropy. Převzetí podílu PPF je prvním významným kontraktem, který se domlouval už za nového šéfa Generali Maria Greca.

Ten byl zvolen loni v srpnu a dostal za úkol zvýšit ziskovost celé pojišťovny, která je třetí největší v Evropě.

Analytici už delší dobu upozorňovali, že se Generali musí rozhodnout, jak vidí budoucnost s PPF. Češi totiž měli opci na prodej svých 49 procent holdingu a pokud by Generali neměla o podíl zájem, mohla PPF podíl nabídnout někomu jinému.

Generali bude mít 14. ledna prezentaci v Londýně. Na ní chce investorům předložit svůj strategický plán.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz