29. listopadu 2012 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellnerova banka dobývá ruský trh. Půjčila dvakrát víc rublů než loni

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | foto: Lidové noviny

MOSKVA Ruská banka Home Credit & Finance Bank, patřící skupině PPF finančníka Petra Kellnera, za devět měsíců letošního roku zvýšila meziročně čistý zisk o 46 procent na 12,1 miliardy rublů (asi 7,6 miliardy Kč).

Banka, která v Rusku patří k hlavním poskytovatelům spotřebitelských úvěrů, za tři čtvrtletí oproti stejnému loňskému období zdvojnásobila celkový objem svých půjček na zhruba 186 miliard rublů, podíl včas nesplácených úvěrů zůstal na nízké úrovni 6,3 procenta (loni 5,8 procenta).

Ruské úspěchy

HCFB současně upevnila své pozice: je jedničkou na ruském trhu spotřebitelských úvěrů s více než čtvrtinovým podílem, na trhu úvěrů v hotovosti stoupla z pátého na třetí místo s podílem 3,4 procenta a naopak oproti minulému čtvrtletí klesla z osmé na devátou příčku na trhu úvěrových karet s tříprocentním podílem.

Na trhu nezajištěných úvěrů je jedničkou mezi ruskými soukromými bankami a čtvrtá celkově.

Nehledě na růst úvěrového portfolia a investice do sítě poboček se poměr výdajů k příjmům banky podařilo snížit z 39 na 31 procent.

Objem vkladů vzrostl o 90 procent na 134 miliard rublů. Minulý měsíc banka úspěšně umístila na trhu euroobligace za půl miliardy dolarů.

Distribuční síť HCFB nyní zahrnuje 874 poboček, více než pět tisícovek "mikrokanceláří" (obvykle v podobě kancelářského stolu) a své úvěry nabízí i ve více než 64 500 prodejnách. Klientská databáze zahrnuje více než 24 milionů lidí, z nichž 3,7 milionu jsou aktivními zákazníky.

Banka je součástí společnosti Home Credit Group, která patří do skupiny PPF. V té ovládá většinu Kellner.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?