13. června 2013 18:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellnerova PPF koupila Hotel Praha, zbourá ho a na místě postaví školu

Bývalý Hotel Praha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý Hotel Praha. | foto: Hotel Praha

PRAHA Skupina PPF koupila areál dejvického Hotelu Praha. Skupina plánuje hotel odstranit a jeho zahradu využít pro projekt nové základní a střední školy Open Gate.

Hotel Praha předtím na počátku letošního roku koupila kyperská společnost Maraflex, kterou vlastní podnikatel František Savov. Společnost Maraflex má sice stejnou adresu jako několik společností skupiny PPF, zástupci skupiny ale v minulosti popřeli, že by prostřednictvím Maraflexu hotel vlastnili.

I Maraflex plánovala zbourání hotelu. Podle ní byl hotel postaven natolik velkoryse, že jeho provoz nebyl ekonomicky udržitelný. Společnost chtěla místo hotelu postavit rezidenční byty.

Pětihvězdičkový Hotel Praha (na snímku z roku 2004)

Pětihvězdičkový Hotel Praha (na snímku z roku 2004).

Majitel Maraflexu Savov podle tisku ovládá knižní vydavatelství Mladá Fronta a vydává řadu periodik jako například deníky E15 a časopisy Euro, Profit, Lidé a Země, Strategie, Sluníčko nebo Mateřídouška. V minulosti byl spojován také s obchody kolem majetku někdejšího Socialistického svazu mládeže.

Anketa

Měl by být Hotel Praha zbourán?

Ano – je to ekonomicky neudržitelný kolos. 155
Ne – je to významné architektonické dílo. 265
Nevím – neumím posoudit. 43

Hotel Praha byl otevřen v roce 1981 a původně sloužil pro zahraniční vládní návštěvy. Stojí na velkorysém pozemku o rozloze sto tisíc metrů čtverečních. Nabízí 136 pokojů, prezidentské apartmá o rozloze 370 metrů čtverečních i konferenční sály. Skupina teoretiků, umělců, architektů a památkářů podala letos v únoru návrh na prohlášení hotelu za kulturní památku.

Hotel Praha

Architektonická soutěž na návrh hotelu byla vypsána v roce 1971 a zvítězil návrh čtveřice renomovaných architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého a Jana Sedláčka. Samotná výstavba začala v roce 1975. Hotel přišel na astronomických osm set milionů korun.

Vítězný projekt vycházel z přirozených vlastností svažité parcely, někdejší Petschkovy zahrady, o rozloze 100 000 metrů čtverečních.

Půdorys hotelu navazuje na vrstevnice a pětipatrová budova přirozeně přechází do přilehlé rozlehlé zahrady.

Při stavbě se uplatnily jen ty nejkvalitnější dostupné domácí technologie a materiály, například lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází mimo jiné od uznávaného interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče.

Pokoje směřují k jihu a nabízejí jedinečný výhled na Pražský hrad.

Pětihvězdičkový Hotel Praha (na snímku z roku 2004)

Pětihvězdičkový Hotel Praha (na snímku z roku 2004)

Veřejnosti se hotel otevřel teprve po roce 1989, když se stal majetkem pražského magistrátu. Ve správě jej měla Praha 6, která jej v roce 2002 (tehdy byl starostou Pavel Bém) prodala za půl miliardy korun společnosti Falkon Capital.

Ta se dostala do povědomí veřejnosti, když v roce 2001 od české vlády odkoupila miliardový ruský dluh.

V minulosti se v hotelu ubytovala řada známých lidí, například v roce 1995 zde pobýval během natáčení filmu Mission Impossible americký herec Tom Cruise.

Hotel Praha má jako místo pro svá soustředění v oblibě také česká fotbalová reprezentace. Právě zde se ale v roce 2007 po prohře s Německem konal neslavný večírek s účastí prostitutek, po kterém se fotbalisté načas přesunuli do nedalekého hotelu Crowne Plaza (někdejší International).

Lidovky.cz, ČTK