Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellnerovy mrakodrapy usnuly. „Českým dvojčatům“ chybí razítka

Vizualizace mrakodrapů Prague Eye Towers. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace mrakodrapů Prague Eye Towers. | foto: PPF

PRAHA Původně do léta roku 2015 měla na pražském Jižním Městě vyrůst takzvaná „česká dvojčata.“ Dva mrakodrapy vysoké 128 a 139 metrů, které poblíž stanice metra Chodov plánuje vybudovat finanční skupina PPF prostřednictvím své firmy Office Star Five, se ale zatím nestavějí.

Developer nemá potřebná povolení k výstavbě, a tak je termín v roce 2015 značně nejistý. Tím spíše, že o konkrétním datu nechce víc prozradit ani sama firma.

„Projekt Prague Eye Towers je nyní ve stádiu přípravy dokumentace pro navazující správní řízení. V tomto okamžiku nelze proto ani uvádět nějaké závazné termíny zahájení či dokončení stavby,” uvedl mluvčí společnosti Office Star Five Jan Piskáček. Firma ze stejného důvodu nehovoří ani o tom, nakolik se jí daří předpronajímat kanceláře.

O termínech stavby neví ani zástupci radnice. „Nechci se k jejich dostavbě vyjadřovat. Je to předčasné, teprve probíhá územní řízení,“ říká zastupitel Jiří Janeček (nez., dříve ODS), který na Praze 11 předsedá výboru pro územní rozvoj.

INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení

INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení

Nedávno se na zasedání výboru, kterému Janeček předsedá, objevili zástupci Office Star Five. „Výsledkem je, že pro výstavbu máme jedinou podmínku – požadujeme, aby developer vybudoval ještě jeden výstup z metra,“ říká Janeček.

Důvodem, proč se zahájení výstavby zpožďuje, je ale skutečnost, že územní plán definuje tuto oblast jako stabilizované území. To v praxi znamená, že budoucí zástavba může tu současnou pouze doplňovat. „Developeři chtějí navyšovat koeficient hustoty. My s tím zásadně nesouhlasíme,“ říká opoziční zastupitel Jiří Štyler z Hnutí pro Prahu 11.

Opozice stavbu mrakodrapů odmítá i z toho důvodu, že vůbec nepřispěje k vyšší zaměstnanosti v lokalitě. „Je to vidět i na projektu The Park, který na Chodově už stojí. Práci v něm našlo pouhé procento místních,“ dodává Štyler. Problémem je i to, že budova bude mít čistě kancelářské využití a v místě tedy nevzniknou nové byty.

'Bez rozvoje Praha 11 zestárne'

Velkým zastáncem výstavby je naopak Janeček. „Mé důvody jsou ekonomické. Stavba, kde bude pracovat 5000 lidí, zvýší zaměstnanost na Jižním Městě,“ domnívá se Janeček. Podle něj přinese zisky i místním podnikatelům, protože lidé, kteří budou v budově pracovat, budou využívat služby v okolí.

„Lidé si vůbec neuvědomují, že bez dalšího rozvoje lokalita zestárne. Praha 11 je jednou z nejzelenějších městských částí,“ odmítá i námitky ekologů proti oběma projektům, se kterými se setkal.

Janeček má stejné nadšení jako pro „dvojčata“ i pro Porto Háje. Mrakodrap vysoký 120 metrů chce firma Melit postavit na Jižním Městě také do roku 2015. I jí ale chybí potřebná razítka. Problematické je, že za firmou Melit je nejasná majetková struktura, to ale podle opozice nebrání radnici jít tomuto developerovi „na ruku“.

Nejvyšší je Brno

Brněnský mrakodrap AZ Tower.

Brněnský mrakodrap AZ Tower.

Praha, která dosud měla nejvyšší mrakodrap, a to 109 metrů vysokou budovu City Tower z roku 1983, tak začíná zaostávat za Brnem. To letos otevřelo o dva metry vyšší mrakodrap AZ Tower.

Ve stejném městě má vyrůst i Palác Heršpická, který bude vysoký 117 metrů, a to dle návrhu architektky Evy Jiřičné. Další mrakodrap pak plánují vOstravě. Jindřich Plaza má být vysoký 112 metrů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.