Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellnerův Home Credit nemá v Rusku rovného, píší Vedomosti

Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner. | foto: PPF

MOSKVA Jako "pronásledovatele státních bank" charakterizoval ruský list Vedomosti finanční ústav Home Credit & Finance Bank (HCFB), patřící skupině PPF českého finančníka Petra Kellnera. K titulku o "úvěrovém sprintu" vedly deník nedávno zveřejněné výsledky ruského Home Creditu.

"Specializace HCFB na krátkodobé úvěry přináší výsledky. V objemu poskytovaných půjček s lhůtou splatnosti do jednoho roku nemá v Rusku rovného a v úvěrech na jeden až tři roky ustupuje jedině (polostátní spořitelně) Sberbank, i když rozměrem portfolia banka nevstoupila do vedoucí trojky ruských věřitelů," napsal list.

ČTĚTE TAKÉ:

Připomněl, že úvěrové portfolio HCFB od začátku roku vzrostlo o 57 procent, čímž banka v Rusku obsadila čtvrtou příčku. Ale finanční ústavy, které jej předstihují, Sberbank, VTB 24 a Rosbank, rostou mnohem skromněji.

Bouřlivý růst přišel po krizi

"K úvěrům s lhůtou do jednoho roku se počítají i spotřebitelské úvěry (v obchodních sítích), kde už třetí rok zaujímáme vedoucí pozice," řekl místopředseda představenstva Jurij Andresov a připomněl, že v portfoliu Sberbanky větší díl představují úvěry se zajištěním, jejichž výše i délky splatnosti jsou vyšší.

Půjčky v hotovosti

V portfoliu Home Credit je podíl spotřebitelských úvěrů čtvrtinový a více než tři pětiny připadají na úvěry v hotovosti, jejichž objem banka v posledních dvou letech zvyšovala.

U Sberbanky 56 procent "maloobchodního" portfolia představují spotřebitelské úvěry a 40 procent půjčky na bydlení, z nichž část je splatná do tří let, a proto Home Credit v půjčování na dobu od jednoho do tří let následuje za Sberbankou.

Vedomosti připomněly, že "bouřlivý růst" společnosti začal hned po krizi: v roce 2009 byla banka v "maloobchodním portfoliu" na 12. příčce, předloni již šestá. Podle Andresova tempo výrazně předstihuje trh díky široké sítí a dostupnosti.

A po krizi se bankám dařilo díky výraznému zvýšení poptávky po úvěrech: v roce 2010 trh spotřebitelských úvěrů vzrostl skoro o 150 procent, loni obdobnou dynamiku vykázal trh úvěrů v hotovosti a trh úvěrových karet meziročně vzrostl o 68 procent.

Příznivé vyhlídky

Andresov v příštím roce čeká zpomalení trhu spotřebitelského úvěrování, který vzroste asi o 30 procent. HCFB má však opět růst rychleji než trh.

"HCFB si zvolil vítěznou strategii rozvoje ve správném segmentu. Růst banky je dost agresivní, ale momentálně budí spíše uspokojení než znepokojení - zatím se čistý zisk zdvojnásobuje a nedochází k růstu odpisů," uvedl analytik ING Jegor Fjodorov.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....