11. září 2011 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kempy naříkají: Bylo to nejhorší léto

Kemp (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kemp (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Letní turistickou sezonu v Česku pokazilo špatné počasí, nezachránil ji ani týden tropických veder v srpnu. Pro mnohé kempy, rekreační areály, penziony či venkovní koupaliště byla nejhorší za několik posledních let. Turisté dávali naopak přednost jiným lákadlům, v mnoha regionech se zvýšila návštěvnost hradů a zámků.

Pro majitele většiny kempů po celé zemi byla letošní sezona propadákem. Za posledních 14 sezon nebylo hůř, řekl provozovatel kempu La Rocca v Konstantinových Lázních na Tachovsku Vladimír Šabek. Úplně prý vymizeli nizozemští turisté, dlouhodobě ubývají také Němci. Majitelé kempů navíc mají obavy i z toho, co od nového roku přinese změna daně z přidané hodnoty.

ČTĚTE TAKÉ:

Na špatné léto si stěžovali i někteří provozovatelé penzionů na jihu Moravy, kam se jezdí hlavně za sluncem a koupáním. "Sezona rozhodně nebyla taková, jakou bychom si přáli. Ovlivnily to tři věci: počasí, počasí a zase počasí," řekla majitelka penzionu Prinz ve Valticích na Břeclavsku Etelka Buriánová.

Pár letních dní
Provozovatelé koupališť tvrdí, že šlo o nejhorší sezonu za více než deset let. "Léto se nám schovalo a ukázalo se jen zřídka. Celkem jsme během prázdnin napočítali 11 dní, kdy bylo letní počasí a lidé vyrazili k vodě," řekl ředitel Sportovně rekreačního areálu Hlučín Petr Breitkopf.

Pod jeho správu patří i Hlučínské jezero, které obklopuje jeden z největších rekreačních areálů v Moravskoslezském kraji. "Oproti minulým letům jsme jen na vstupném minus 50 až 60 procent. Ztráty jsou ale vyšší. Když lidé nepřijeli, snížily se i výnosy v kempu a v bufetech s občerstvením," uvedl Breitkopf.

Výrazný pokles návštěvnosti zaznamenala i městská koupaliště. Například v Pardubicích se snížila proti loňsku zhruba o třetinu a v Chrudimi a Litomyšli až o polovinu. Na chladném počasí ale vydělali poskytovatelé služeb ve větších městech.

Hotely vydělaly
Pražské hotely zaznamenaly růst obsazenosti, některé si mohly dovolit i mírně zvyšovat ceny. "V Praze bylo možné zaznamenat větší počty turistů z Jižní Ameriky a Španělska. Významný podíl na oživení trhu má jistě také zavedení dalších leteckých spojů mezi Prahou a zhruba pěti destinacemi ve Francii," uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Obsazenost hotelů v Praze od počátku letošního roku vzrostla podle statistik společnosti STR Global meziročně o devět procent. Pražské kempy však pocítily úbytek klientely.

Táhly hrady i zoo
V chladném počasí lidé všeobecně volili výlety za památkami. Značný zájem byl například o hrady Bezděz a Trosky. Návštěvnost se meziročně zvýšila například i v liberecké zoologické zahradě nebo Centru Babylon. Nejlepší sezonu za poslední tři roky měli letos na hradě Křivoklát.

Také zámek Český Krumlov zaznamenal výrazný meziroční nárůst návštěvnosti, a to díky nově otevřenému hradnímu muzeu. Počasí nahrávalo i provozovatelům ubytovacích kapacit, kteří nabízejí další služby - bazény, wellness, sauny či masáže.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.