24. července 2009 12:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kempy už v Česku netáhnou, návštěvnost letos rekordně klesne

Špatné počasí ovlivnilo i život v kempech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špatné počasí ovlivnilo i život v kempech | foto: ČTK

PRAHA Kempy zřejmě nemohou ani letos doufat v lepší časy a ve zvrat dlouhodobě negativního trendu. Podle analýzy společnosti Mag Consulting se bude letos opakovat loňský rekordní úbytek hostů, který činil 15 procent. Kromě krize a odlivu turistů ze zahraničí za tím stojí i vrtošivé počasí s častými dešti.

"Letošní četné bouřky a přívalové deště totiž komplikují splavnost vodních toků. Několik kempů muselo dokonce přerušit provoz poté, co byly zasaženy přívalovou vlnou," uvedl šéf MagConsulting Jaromír Beránek. Podle něj je velká část kempů přímo závislá na vodácích, jejichž zábavu ohrožuje velká voda.

Za kolik?

Ceny ubytování v kempech se od loňska nezměnily. Nejlevněji vyjde čtyřčlennou rodinu noc pod stanem v Moravskoslezském kraji, kde je průměrná cena nižší než 200 korun. Naopak v Praze je průměr 775 korun za noc, mezi dražší lokality patří také střední Čechy (590 Kč) a Karlovarsko (430 Kč).

Počet hostů v českých a moravských tábořištích vytrvale klesá už tři roky.

Částečně za to mohl úbytek tradičních kempařů z Nizozemí. Zatímco v roce 2005 jich přijelo do ČR kempovat téměř 100.000, loni to byla méně než polovina. Hlavním důvodem je však podle Beránka rostoucí životní úroveň Čechů, která jim umožnila užívat si ve větší míře zahraniční dovolenou.

Podle nedávného průzkumu Svazu obchodu a cestovního ruchu na tom budou nejhůře kempy v Praze, které žijí ze zahraničních návštěvníků. Pražské kempy očekávají letos až o 40 procent méně hostů než loni. Kempy v ostatních krajích na základě údajů za květen a červen a objednávek na léto předpovídají mírný pokles či stagnaci.

Loni kempy zažily vůbec nejhorší rok od povodní v roce 2002, počet hostů klesl meziročně o 15 procent na 882.000. Ubývání kempařů je dle statistik dlouhodobým trendem. Opačné je to například v Německu, kde se do kempů kvůli krizi vrátili i hosté, kteří v minulosti vyráželi do zahraničí.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?