10. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KIAER: Na burzu míří další vlna akcií Facebooku

Facebook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook | foto: ČTK

Facebook v rámci svého systému odměňování rozdělil interním pracovníkům, např. dlouholetým zaměstnancům, miliony akcií. Tyto „vázané“ akcie nebylo možné do určitého data prodat. Jedním z těchto dat bylo pondělí 29. října, kdy bylo „uvolněno“ 235 milionů akcií.

Když se akcie dostaly na burzu, tak dvojnásobně se zvýšil objem obchodů. To znamená, že někteří vlastníci akcií FB si vybírají hotovost.

Co se dá zjistit z objemu obchodů

Vzhledem k celkovému objemu 100 milionů kusů a zaběhnuté praxi při prodeji velkých "balíků" akcií bych očekával, že bylo na trhu vypořádáno maximálně 25 až 30 milionů nově uvolněných akcií.

Akcie na to v ten den reagovaly poklesem necelých 5 procent. Stále nám tu tedy zbývá něco přes 200 milionů nově uvolněných akcií. Za předpokladu, že všechny nedávno uvolněné akcie míří na trh, může těchto zbývajících 200 milionů akcií v nadcházejících dnech i nadále vyvíjet určitý tlak na pokles ceny akcií.

Další akcie budou následovat!

Co je ale důležité teď, tak se blíží středa 14. listopadu. V tento den bude uvolněno dalších 777 milionů akcií. Je tu tudíž velká pravděpodobnost, že se cena akcií bude krátkodobě pohybovat na nižších úrovních, jelikož investoři mají před sebou celou hromadu akcií, které jsou nově k dispozici.

Riziko

Existuje riziko, že se na trh reálně dostane pouze zlomek uvolněných akcií. V takovém případě by bylo pravděpodobně nepodložené očekávat u Facebooku výrazný pokles ceny.

Hospodářské výsledky Facebooku za 3. čtvrtletí byly lepší, než se očekávalo, a jeho akcie na to reagovaly růstem. Riziko, které představují uvolněné akcie, je hlavním důvodem, proč jsme na takto nízkých cenových úrovních. Krátkodobě, ale riziko poklesu přetrvává a s nákupem bych raději přece jenom ještě počkal.

Peter Bo Kiaer, akciový analytik, Saxo Bank

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.