19. ledna 2016 12:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

U diváků vyhráli Mimoni. Česká kina slaví největší návštěvy za pět let

Filmoví hrdinové ze snímku Mimoni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filmoví hrdinové ze snímku Mimoni. | foto: Archiv

PRAHA V loňském roce přišlo do tuzemských kin 12 958 099 diváků, nejvíce od roku 2010. Provozovatelé kin zaznamenali rekord z hlediska tržeb, když diváci v jejich pokladnách nechali téměř 1,67 miliardy korun. Nejnavštěvovanějším filmem loňského roku se stali animovaní Mimoni.

Divácky nejúspěšnější český film Život je život se podle Unie filmových distributorů (UFD) umístil až na začátku druhé desítky žebříčku návštěvnosti.

„Rok 2015 byl silný hlavně díky zahraničním blockbusterům, které lidé zatoužili vidět na velkém plátně. Určitý podíl na úspěchu bude mít ale také příznivý vývoj naší ekonomiky, díky němuž si mohou lidé dovolit návštěvu kina častěji,“ uvedl Marek Jeníček, managing director největší distribuční společnosti v ČR CinemArt.

Nejnavštěvovanějším filmem loňského roku se stali animovaní Mimoni. Na animovaný příběh těchto žlutých mužíků přišlo bezmála 831 tiísc lidí, tržby činily téměř 109,9 milionu korun.

Následuje erotický snímek Padesát odstínů šedi, jež v kinech zhlédlo přes půl milionu lidí. Na třetím místě je stále promítaný velkofilm Star Wars: Síla se probouzí, který do konce roku 2015 navštívilo více než 478.000 diváků.

Nejnavštěvovanější český film Život je život je s 258 tisíc diváky na 12. místě žebříčku návštěvnosti. Na domácí tituly dorazilo vloni o 368 tisíc diváků méně než v roce 2014. Letošní rok by měl být podle filmařů z hlediska tuzemské tvorby úspěšnější.

Do kin právě vstupuje Lída Baarová, v prvním čtvrtletí pak ještě přijde pohádka Řachanda s Bolkem Polívkou nebo Teorie tygra s Jiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou.

Nejvyšší podíl na českém distribučním trhu má společnost CinemArt s 38 procenty, následuje Falcon (25,4 procenta). Průměrná cena vstupenky činila 124,47 koruny. UFD vykazuje průměrnou cenu vstupenky a celkovou tržbu včetně DPH a poplatku z kinematografického představení.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.