Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
27. června 2018 10:42, aktualizováno  14:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Padlou Poldi vydražil pražský podnikatel Vlček. Přeplatil Světlíkova muže

Huť Poldi založil Karl Wittgenstein jako svoji soukromou společnost, kterou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huť Poldi založil Karl Wittgenstein jako svoji soukromou společnost, kterou... | foto: MAFRA: JIŘÍ VOSTÁREK

PRAHA Zkrachovalá kladenská společnost Poldi se ve středu opět vydražila. Z vyvolávací ceny 160 milionů se dva zájemci po 180 příhozech dostali na vítězných 251 milionů korun. „Vítězem“ se podle zjištění LN stal pražský podnikatel Jindřich Vlček se svou společností Warhols Hold. V dražbě přeplatil někdejšího blízkého spolupracovníka Jana Světlíka z Vítkovic.

Konečná částka, za niž Poldi vydražil, byla vyšší než stanovil než znalecký posudek (180 milionů), ale nižší než 261 milionů, za niž se Poldi vydražila na jaře. Vlček má nyní čas do 27. července, aby za Poldi zaplatil. Při poslední dražbě, která se konala v dubnu, to ale vítězný zájemce neučinil.

Společnost Compagnia del mediterraneo Steel, která za Poldi nabídla 261 milionů korun, nakonec nezaplatila a dražbu tak zmařila a ta se musela opakovat.

Druhým zájemcem byl Pavel Filipčík s firmou Opimo Trade. Šlo o muže, který se poldovku snažil koupit již na jaře. Tehdy skončil na částce 260 milionů korun. Včera přestal o deset milionů níže. Filipčík není v byznysu neznámý, jako pravá ruka Jana Světlíka seděl v představenstvu Vítkovic i v na ně navázaných firmách.

Vítěz dražby Vlček ve středu nechtěl nic bližšího prozradit. Řekl pouze, že se vyjádří později a že by se v Poldi mělo zase vyrábět. “Pro tuto chvíli se skutečně nebudeme vyjadřovat,” řekl i na dotaz LN, zda má s Poldi nějaké plány sám nebo ji koupil pro někoho dalšího.

Společnost Warhols Hold byla založena teprve letos a sídlí na virtuální adrese se stovkami dalších firem. Samotný Vlček roky podniká v geotechnických pracech, ve kterých je certifikovaným specialistou, a vlastní mimo jiné firmy ArtepGeo a Geodrilling, které obě mají bohaté reference při průzkumech pod silnicemi a dálnicemi nebo z vrání studní. Výsledky obou společnosti se rok od roku liší a generují zisky v řádech stovek tisíc až jednotek milionů ročně.

Areál Poldi Kladno (duben 2018).
Areál Poldi Kladno (duben 2018).

Krátce po aukci působil spokojeně a zdálo se, že mu výsledná cena vyhovuje. Jeho vítězství bylo trochu překvapivé, protože se narozdíl od druhého zájemce vícekrát před dalším příhozem zamyslem a nebylo tak jasné, zda bude pokračovat.

Druhým zájemcem byl Pavel Filipčík s firmou Opimo Trade. Šlo o muže, který se poldovku snažil koupit již na jaře. Tehdy skončil na částce 260 milionů korun. Včera přestal o deset milionů níže. Filipčík není v byznysu neznámý, jako pravá ruka Jana Světlíka seděl v představenstvu Vítkovic i v na ně navázaných firmách.

Ještě večer před dražbou se nikdo nepřihlásil a nikdo nesložil sedmnácti milionovou jistinu. Oba zájemci tak učinili až ráno.

Dražená společnost Poldi je jen zlomkem dříve obrovského koncernu, který dával práci celému regionu. Firma nakonec zaměstnávala jen stovky lidí a od loňského prosince je v konkurzu kvůli dluhům v řádu stovek milionů korun.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...