5. března 2018 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kladenskou huť Poldi čeká dražba, která rozhodne o další budoucnosti firmy

Veřejná dražba rozhodne o další budoucnosti kladenské společnosti Poldi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veřejná dražba rozhodne o další budoucnosti kladenské společnosti Poldi. | foto: MAFRA: JIŘÍ VOSTÁREK

KLADNO Kladenskou huť Poldi čeká 12. dubna veřejná dražba. Nejnižší podání stanovil věřitelský výbor na 160 milionů korun, sdělil v pondělí insolvenční správce Adam Sigmund. Podnik je od loňského prosince v konkurzu, zaměstnanci dostali výpovědi.

Dražit se budou společně podniky firem Poldi a Poldi Trade. Jejich hodnota je podle znaleckého posudku 180 milionů korun. „Věříme, že se Poldi podaří prodat za co nejvyšší cenu strategickému investorovi, který opět obnoví výrobu na Kladně, zaměstnanci se budou moci vrátit a světoznámá značka Poldi přežije,“ uvedl Sigmund. Už v minulosti o kladenskou huť projevila zájem rakouská firma Smart Stahl.

Kladenská huť Poldi bývala pýchou českého průmyslu a oceli s touto značkou se...

Kladenská huť Poldi bývala pýchou českého průmyslu.

Dluhy a zpožděné výplaty

Podle obchodního rejstříku patří společnost Poldi skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. V loňském roce byl provoz podniku většinou zastavený. Fungování už před několika lety začaly komplikovat dluhy, například dodavatelům materiálů, energií a dalším, které dosáhly stovek milionů korun. Následkem bylo zpožděné vyplácení mezd zaměstnancům, a to i o několik měsíců.

Soud loni v březnu povolil reorganizaci Poldi, vedení se ale nepodařilo splnit podmínky, například splacení dluhů, které vznikly před úpadkem společnosti. Pomoci měl také nový investor, jednání ale nevyšla.

Roku 1900 zaměstnávala Huť Poldi asi 1200 dělníků a vyráběla 36 tisíc tun oceli...

Roku 1900 zaměstnávala Huť Poldi asi 1200 dělníků. Foto: Národní technické muzeum

V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V obou firmách Poldi a Poldi Trade bylo ještě donedávna zaměstnáno 150 lidí.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.