Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klasické žárovky končí. Čím se bude svítit a na co vše se ještě připravit?

Objev amerických vědců může poslat klasickou žárovku do muzea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objev amerických vědců může poslat klasickou žárovku do muzea. | foto: Reprofoto

PRAHA Zářijový konec prodeje 75 wattových žárovek v EU vyvolal vášně ve většině členských zemí. Se stáhnutím klasických "edisonových" žárovek ale přichází i celá řada změn, jejichž neznalost může zákazníkům v obchodech přivodit při výběru žárovek nepříjemné chvilky. Na co je třeba se připravit?

Stáhnutí klasických žárovek z prodeje ve státech EU se neobešlo bez kritických hlasů.

Více


Evropská unie včetně evropského komisaře pro oblast energetiky Güntera Oettingera však mají pro toto rozhodnutí spoustu argumentů: používání nových žárovek má do roku 2020 ušetřit tolik energie, kolik za rok spotřebuje 11 miliónů domácností, každá z nich by měla na nových svítidlech uspořit až 600 korun ročně. 

Úsporné zářivky versus klasické.

S novou nabídkou ale také přichází několik změn ve značení, jež mají zakazníkovi pomoci v orientaci na trhu se žárovkami. 

Rozdělení žárovek podle tříd

EU rozlišuje žárovky na čtyři třídy. Třída C zahrnuje halogenové zářivky plněné xenovým plynem (ušetří 20 až 25% energie při stejném výkonu jako u starých žárovek), patří sem i vylepšené klasické žárovky s kovovým vláknem, které EU plánuje zdokonalit do roku 2016 na třídu B a A.

Do třídy B spadají rovněž halogenové zářivky a žárovky s kovovým vláknem, jenž jsou navíc vybaveny infračerveným povlakem, který zvýší oproti původní koncepci spolehlivost o 45%. Aby se však takového zlepšení dosáhlo, je třeba transformátorů, jenž se dají koupit jako samostatné jednotky, ale lze je sehnat i jako součást svítidel či žárovek.

Fluorescenční žárovky slibují mimořádně dlouhodobou životnost (údajně šest až patnáct tisíc hodin svícení, pro srovnání klasické vydrží maximálně tisíc hodin). Jsou poměrně finančně nákladné, ale díky své efektivnosti by se investice do nich měla poměrně rychle vrátit.

LED žárovky jsou v podobě diod známé z domácích spotřebičů, postupně se však stávají i svítidly v domácnostech. Jejich životnost je údajně ještě vyšší, než u fluoresenčních žárovek.

S výběrem správné žárovky pomůžou údaje na obalech
Součástí změn jsou i jednotné štítky a popisy na samotných krabičkách, jenž mají zákazníkovi pomoci vybrat potřebnou žárovku. Největší změnou oproti původní koncepci je rozlišování žárovek podle světelného výkonu, udáváný v lumenech, na úkor příkonu (značený ve wattech). 

Na krabičkách také bude informace o životnosti. Průměrná životnost u klasických žárovek je tisíc hodin, u fluorescenčních a LED žárovek je to však mnohem více (viz tabulka).

Na obalech bude vyznačena i barva světla, která má spotřebitelům pomoci rozlišit žárovky podle jejich potřeb. Rozlišuje se na teple bílé světlo, jež je vhodné na relaxaci a studeně bílé světlo, určené na prác.

Důležitým údajem jsou i spínací cykly. Obecně platí, že fluorescenční žárovky nejsou vhodné do spotřebičů, jenž se zapnou víckrát než třikrát denně, žárovkám s kovovým vláknem to naopak nevadí.

Vedle zmíněných informací však budou na obalech i další údaje, třeba zahřívací doba, stmívání či provozní teplota.Kolik lumenů odpovídá wattům?

Srovnání hodnot lumenů (Lm) s watty (W):

1300 - 1400 Lm = 100 W
920 - 970 Lm = 75 W
700 - 750 Lm = 60 W
410 - 430 Lm = 40 W
220 - 230 Lm = 25 W

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.