2. prosince 2010 17:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klaus chce zdanit solární elektrárny jen na rok, prý to omezí riziko arbitráží

Václav Klaus na summitu NATO v Lisabonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus na summitu NATO v Lisabonu | foto: Reuters

PRAHA Výnosy ze solárních elektráren by měly podle prezidenta Václava Klause podléhat 26procentní dani pouze po dobu jednoho roku namísto navrhovaných tří let. Současný vládní návrh se mu jeví jako nekoncepční a nesystémový, proto preferuje dočasné "meziřešení", které by dalo státu čas na nalezení optimálního postupu. Prezident to řekl to serveru Novinky.cz.

Vláda se snaží zdaněním solárních elektráren omezit zdražení energie v příštím roce. Kromě tříleté 26procentní daně chce problém řešit uvalením darovací daně na emisní povolenky a zvýšením poplatků za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren. Zákon již schválila Poslanecká sněmovna a v nejbližších dnech se jím bude zabývat Senát. Aby opatření platila od příštího roku, musí být zákon schválen do konce prosince.

Čtěte více:

Úřad rozhodl: elektřina zdraží o 4,6 %. Musí ovšem projít 'bič na solár'

Největší vášně mezi investory do solárních elektráren vyvolává právě 26procentní daň. Podnikatelé kvůli ní státu hrozí stovkami žalob.

"Řešení, které bylo zvoleno, je nekoncepční, nesystémové a v mnohém ohledu velmi riskantní. Času je samozřejmě málo, a proto nezbývá nic jiného, než zvolit jakési meziřešení, které by dalo čas na hledání řešení lepších," řekl Novinkám Klaus. Omezením platnosti dnešní verze zákona pouze na rok 2011 by podle prezidenta zákonodárci získali čas pro vhodnější legislativní kroky pro následující roky.

"Zároveň by omezení platnosti zákona na jeden rok zásadním způsobem snížilo rizika arbitráží vůči České republice ze strany výrobců solární energie i rizika žaloby ze strany Evropské komise pro porušení závazků o bezplatné alokaci emisních povolenek," dodal Klaus.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč