Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Když v obchodě není český jogurt, nekoupím si žádný, tvrdí Klaus

Václav Klaus na výstavě Země živitelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus na výstavě Země živitelka | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE O obilí, jogurtech i dalších potravinách diskutoval prezident Václav Klaus s odborníky na českobudějovické výstavě Země živitelka. Jeho hlavní sdělení se dá shrnout do jedné věty: Kupujte české potraviny. On sám si prý jogurty v obchodech vybírá velmi pečlivě. A jiný než český prý nechce.

Letošní sklizeň obilovin je podle šéfa agrární komory Jana Veleby meziročně asi o 18,5 procenta nižší. Neúroda v dalších zemích světa vede k růstu cen potravin, přičemž soběstačnost českého zemědělství klesá, což v důsledku ohrožuje stabilitu země. Prezident Václav Klaus ale míní, že není třeba propadat panice, protože loni byl mimořádně úrodný rok.

Lidé by podle něj měli nakupovat české potraviny. Vyzval je k tomu na národních dožínkách, které se oslavují na českobudějovickém agrosalonu Země živitelka.

"Myslím, že není důvod propadávat jakékoliv panice, i když ta letošní sklizeň je o pětinu nižší, než byla loni, je třeba to spíše vztahovat k jakémusi průměru několik posledních let, než k tomu vrcholnému bodu. Já jsem optimista, protože vím, že poslední data byla, že letošní úroda je o 22 procent nižší, než loni, pan prezident agrární komory řekl o 18 procent nižší než loni, věřím, že za měsíc dojdeme k číslu 14 nebo 12 procent. Nepropadejme panice," uvedl Klaus.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident míní, že nevyrovnanost obchodní bilance, kdy ČR dováží daleko více potravin, než vyváží, mohou lidé změnit nákupem českých výrobků.

Ocenil iniciativy posledních let podporující tento trend. Podle Klause lidé již začínají hledat, kde byl produkt vyroben. "Za sebe mohu říct, že když si jdu koupit jogurt, tak hledám, jestli je to Madeta, nebo Olma nebo Choceň, a v momentu, když je to něco jiného, tak já si to nekoupím. Kdyby takto uvažovalo více lidí, možná, že by to všechno dopadlo úplně jinak," řekl novinářům.

Podle Veleby sklizeň obilovin meziročně klesla o 18,5 procenta, obilí se sklidilo o 1,330 milionu tun méně. "Letošní rok je pozoruhodný tím, že jsou obrovské rozdíly v rámci regionů i mezi regiony. Velmi je postižena jižní Morava, která má výnos meziročně nižší o 65 procent. Tam je situace velmi vážná, zejména ve firmách, které mají živočišnou výrobu," řekl.

Představitelé agrární komory míní, že pomoc deklarovaná ministerstvem zemědělství je nedostatečná. Zápůjčka krmného obilí, která se připravuje ze státních hmotných rezerv, totiž podle Veleby zemědělcům příliš nepomůže.

Potravinová soběstačnost klesá

"Za obilí se bude platit úrok, což je v pořádku, ale není v pořádku, že úrok bude vycházet z tržní ceny obilí. Znamená to, že postiženým zemědělcům, kteří mají výnos u obilí 1,5 či dvě tuny z hektaru, budou obilí půjčovat za tržní cenu, která je hodně přes 5000 korun za tunu, to je pro nás velké zklamání," řekl Veleba.

Představitelé agrární komory na Zemi živitelce opakovaně upozornili, že potravinová soběstačnost České republiky neustále klesá a ohrožuje to stabilitu země. Nejméně je českého vepřového masa, drůbeže a vajec, ale také ovoce a zeleniny. Letos poprvé nastává situace, kdy nebude možné dovézt levné potraviny. Už od května kvůli neúrodě stoupají ceny obilí, kukuřice a sóji.

Agrosalon Země živitelka potrvá do úterý. Své výrobky a služby na 39. ročníku prezentuje 539 vystavovatelů z 21 zemí. Součástí dnešního doprovodného programu je mistrovství ČR dechovek. Loni šestidenní agrosalon navštívilo na 100 000 lidí. Navzdory deštivému počasí je zájem návštěvníků velký, za první dva dny přišlo o 6000 lidí více než loni.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.