23. září 2009 9:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klaus: Nerozumné zásahy proti krizi se nám teď začnou vracet

Český prezident Václav Klaus se chystá k diskusi u kulatého stolu v sídle OSN v New Yorku, kde 22. září začal summit o změnách klimatu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Václav Klaus se chystá k diskusi u kulatého stolu v sídle OSN v New Yorku, kde 22. září začal summit o změnách klimatu. | foto: ČTK

NEW YORK Světová ekonomika zřejmě narazila na dno krize, řekl novinářům v New Yorku český prezident Václav Klaus. Podle něj to není ale totéž jako říci, že se vývoj globálního hospodářství obrací k lepšímu. Spíše bude komplikovaný, řekl Klaus.

"Já myslím, že po tomto dnu bude následovat docela obtížné, komplikované období velmi zranitelného ekonomického vývoje, který může mít spoustu zádrhelů a ke kterému se nakročilo těmi nerozumnými zásahy, jak s krizí bojovat. Ty se nám v tom druhém období ukážou, že se nevyplatily," uvedl Klaus.

O tom, že se světová ekonomika dostává z nejhoršího, se v poslední době mluví stále více. Není ale jasné, do jaké míry bude případné oživení pevné. Například šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn minulý týden řekl, že globální ekonomika by měla oživit z recese v první polovině příštího roku nebo ještě dříve. Plné oživení, kdy začne klesat nezaměstnanost, ale podle něj bude trvat déle.

Globální oteplování je flustrující propagandistické cvičení

Klaus vede v New Yorku českou delegaci na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Zejména ekonomickým otázkám se chce věnovat v projevu, který v OSN přednese na všeobecné rozpravě ve středu kolem 23:00 našeho času. Dnes se Klaus v OSN zúčastnil summitu o změnách klimatu, který v souladu se svými dlouhodobými postoji, jež jsou kritické k teorii globálního oteplování, označil za "frustrující" a "propagandistické cvičení".

Náklady na případná opatření bojující s oxidem uhličitým podle něj budou "řádově o několik nul vyšší než náklady, které by přinesly jakékoliv představitelné klimatické pohyby, když by člověk nedělal vůbec nic".

Lidovky.cz, ČTK