7. května 2012 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klaus podepsal novelu živnostenského zákona. Uleví od administrativy

Anketa Absurdita roku se snaží bojovat s přebujelou byrokracií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anketa Absurdita roku se snaží bojovat s přebujelou byrokracií. | foto: Shutterstock

PRAHA Prezident Václav Klaus podepsal novelu živnostenského zákona, která brzy uleví podnikatelům od nadbytečné administrativy. Ruší například povinnost podnikatelů opatřovat každou svoji provozovnu speciálním identifikačním číslem, které se v praxi používalo jen pro úřední statistiku. Zákon začne platit už od července.

Změny mohou podle vlády ušetřit podnikatelům celkem čtvrt miliardy korun. Vláda také uvádí, že jen povinné označování provozoven podnikatelů identifikačním číslem provozovny a povinnost toto číslo dále běžně používat představuje pro podnikatele zátěž zhruba 47 milionů korun.

Méně práce při stěhování, více centrálních registračních míst

Podnikatelé budou mít méně práce při stěhování. Pokud mají místo podnikání na stejné adrese jako bydliště a hodlají to tak zachovat i po přestěhování, stačí jim tento fakt dopředu ohlásit živnostenskému úřadu a už se při stěhování nikdy nemusejí zajímat o nahlašování změny adresy místa podnikání. Živnostenský úřad si adresu sám přepíše.

PŘEČTĚTE SI:

Další novinkou je rozšíření služeb centrálních registračních míst. Novela podnikatelům umožní, aby mohli prostřednictvím centrálního registračního místa neboli živnostenského úřadu, oznámit správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce nebo zdravotní pojišťovně i změnu údajů, kterou již neoznamují přímo živnostenskému úřadu.

Služby centrálního registračního místa mají živnostníkům ušetřit podle vlády až 171 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
INVESTIGÁTOR IT PROBLÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč