20. února 2013 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Schwarzenbergův přístup k Bulharsku je tichý a nezřetelný, kárá Klaus

Václav Klaus zahajuje závěrečný 90. koncert z cyklu Jazz na Hradě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus zahajuje závěrečný 90. koncert z cyklu Jazz na Hradě. | foto: ČTK

PRAHA ČEZ podle prezidenta Václava Klause není příčinou nepokojů v Bulharsku. Jde podle něj pouze o politický boj, v němž byl distributor elektřiny použit jako jeden z nástrojů. Klaus také zkritizoval vládu, ministerstvo zahraničí i Karla Schwarzenberga za to, že na situaci v Bulharsku nezareagovali s dostatečnou razancí.

Prezident by si přál, aby vláda a ministerstvo zahraničí na situaci v Bulharsku rezolutně zareagovaly. Klaus to novinářům řekl na Hradě, kde křtil svou novou knihu My, Evropa a svět.

„ČEZ je použit jako nástroj tohoto politického souboje, a ne jako příčina. To je moje čtení věci,“ řekl Klaus novinářům.  „Takový ten tichý a nezřetelný přístup našeho ministerstva zahraničí se mi zdá dvojnásob nepřijatelný,“ dodal prezident. Nedokáže si prý představit, jak by reagovaly jiné členské vlády EU, pokud by se Češi podobně chovali k některé z jejich firem.

Dění na Balkáně je podle něj politickým bojem, v němž byl ČEZ použit pouze jako jeden z nástrojů. Podle něj se podobné věci v zemi vynoří pokaždé, když se připravuje nějaké významná politická událost, například volby.

ČTĚTE TAKÉ:

K napjaté situaci v Bulharsku se vyjádřil i ministr financí Miroslav Kalousek. ČEZ se podle něj nedopustil ničeho, co by bylo možné označit za hrubé porušení licenčních podmínek a dodržuje tamní i unijní legislativu.

Kalousek rovněž vyjádřil přesvědčení, že správní řízení s ČEZ bude vedeno férově a v duchu pravidel Evropské unie. Pokud by tomu tak nebylo, jsou společnost i český stát, jako její akcionář, připraveny podniknout veškeré potřebné právní kroky k ochraně investice.

Bulharsko zmírňuje výroky

V Bulharsku ve středu překvapivě podala demisi vláda premiéra Bojka Borisova. Odstoupila v reakci na masové protesty proti vysokým cenám elektřiny, jejichž terčem se stala i bulharská pobočka české energetické firmy ČEZ.

V úterý bulharský premiér Bojko Borisov řekl, že ČEZ by měl během nadcházejících hodin přijít v Bulharsku o licenci. Podle bulharské prokuratury ČEZ "systematicky porušoval" pravidla.

Bulharský regulační úřad dnes úterní prohlášení premiéra Borisova zmírnil. Podle zástupce úřadu Andona Rokova licence odebrána nebyla, úřad zatím zkoumá rozsah případných pochybení. Proces směřující k odebrání licence byl nicméně zahájen. ČEZ má tři dny na odvolání, slyšení zástupců české firmy se uskutečni v půli dubna.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK