20. května 2009 16:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klausův Jakl nečekaně souhlasí s Havlem

Ladislav Jakl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Jakl | foto: Lidové noviny

PRAHA Exprezident Václav Havel sklidil od ČSSD kritiku za to, že přirovnal výrobu v automobilce ke koncentračnímu táboru. Výroba automobilů pro to, aby měli lidé práci, je podle Havla stejně absurdní, jako by někdo obhajoval existenci koncentračních táborů tím, äby měli dozorci kde pracovat. Havla se však nečekaně zastal tajemník prezidenta Klause Ladislav Jakl.

"Exprezident Václav Havel se tentokrát nemýlil. Jeho přirovnání fabriky vyrábějící nadbytečné produkty ke koncentráku, který přece dává práci dozorcům, je necitlivé, pro rozbřesknutí v některých hlavách ale možná užitečné," uvedl Ladislav Jakl v textu, který vyjde zítra v Lidových novinách.

Václav Havel podle Jakla nikdy nepochopil volný trh a kapitalismus, přesto s ním však v něčem souhlasí. "Existují jevy, nesoucí podobné znaky jako projevy kapitalismu a svobody, avšak s kapitalismem a svobodou nemající nic společného. Fascinace levicových národohospodářů vysokými sloupci v grafech a mohutnými přírůstky čehokoli vedla k naprostému odtržení chápání produkce od účelu: působit užitek konzumentovi. To došlo až k bizarním nápadům na roztočení ekonomiky stavěním „hladových zdí“ či zakopáváním milionu dolarů do starých dolů," míní Jakl.

Také ekonomický analytik a člen skupiny NERV Pavel Kohout připouští, že prudký rozvoj automobilového průmyslu v uplynulých letech byl skutečně zapříčiněn nepřiměřenou úvěrovou expanzí a státními pobídkami. "V určitých kruzích se říká, že v Evropě skutečně existuje nadvýroba, která je způsobena mohutnou úvěrovou expanzí v posledních pěti letech," řekl Kohout LN.


Celý text Ladislava Jakla o Václavu Havlovi
a jeho ekonomických názorech
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku


Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!