Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KLESLA: Mládkův pád je jen začátek, teď se musí Sobotka ukázat

Jan Mládek (ilustrace) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Mládek (ilustrace) | foto: Richard Cortés, Milan Rokos,  Lidové noviny

PRAHA Odvolání Jana Mládka je jen první krok. Sociální demokracie a příští ministr průmyslu teď musí dokázat, že to s digitální transformací české ekonomiky myslí opravdu vážně. Mají na to už jen a pouze půl roku.

Proč se najednou premiér rozhodl sesadit ministra průmyslu, i když to ještě v pátek přímo popřel? Asi mu přes víkend došla v mobilu data. Podobné vtípky zaplavily české sociální sítě prakticky ihned po odpoledním pádu Jana Mládka (ČSSD). V pátek doručený účet za telefon se sice nedá s jistotou vyloučit, za rozhodnutím Bohuslava Sobotky (ČSSD) je ale mnohem spíš racionální úvaha.

Je zkrátka lepší unést porážku v podobě potupného odvolání člena strany z kabinetu půl roku před volbami, než ho dál vláčet sebou jako kouli na noze.

Premiér Bohuslav Sobotka pokáral ministra průmyslu Jana Mládka za to, že je v...

Premiér Bohuslav Sobotka pokáral ministra průmyslu Jana Mládka za to, že je v ochraně spotřebitele málo aktivní.

Mládkovo odvolání není ve skutečnosti vůbec žádným překvapením. LN se oblasti internetu dlouhodobě věnují a naši čtenáři si tak jistě vzpomenou i na předchozí Mládkovy přešlapy, které „vítězná“ série od počátku roku jen završila. Připomeňme hlavně kauzu 14 miliard na superrychlé internetové sítě z evropských dotací, které Mládkovo ministerstvo už několik let není schopné rozdělit. Přes měděné dráty z dob socialismu se ale supermoderní továrny plné robotů budou ovládat poněkud svízelně.

Právě tato Mládkova sabotáž digitální ekonomiky se hodně nelíbí průmyslu a především tomu automobilovému, který dosud za padlým ministrem stál. Právě s jeho kapitány se přitom Sobotka s Mládkem setkali minulý čtvrtek i s digitálním sociálním demokratem Tomášem Prouzou.

Ten by se mohl stát nástupcem v čele rezortu, pokud tedy nakonec nenarazí na Hradě, kam jméno nového šéfa ministerstva průmyslu ponese premiér předtím, než jej veřejně potvrdí. Prouzovo přikývnutí jen půl roku před volbami ovšem jistě bylo velmi důležité i při rozhodování premiéra o radikálním řezu.

Čas běží

Času je totiž málo a Tomáš Prouza nezačíná vůbec z nuly. Jako státní tajemník pro digitální agendu už připravil Akční plán vlády pro tuto oblast, za jehož plnění odpovídá, a rozhodně tak nemá nárok na nějakých sto dnů hájení. Aby ukázal, že jeho slova nejsou jen předvolební deklarace, musí začít rychle a jasně konat a předvést výsledky, pravomoci na to bude mít.

V oblasti mobilních tarifů jde hlavně o Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a znovujmenování jeho předsedy, kterému vyprší mandát těsně před volbami. Vláda ho ale může prodloužit v předstihu a do vínku mu přidat i razantně větší pravomoci, tak jak to udělala před lety v dnes vzývaném Polsku.

Ochrana spotřebitele je jasně deklarovanou prioritou a nový ministr i premiér Sobotka osobně dali hlavu na špalek za novou podobu klíčového zákona. Do třetice jsou to právě euromiliardy na rychlý internet, které se musí začít neprodleně rozdělovat, nebo o ně přijdeme.

Urychlená náprava v těchto bodech je ze strany nového ministra naprosto nutná, ať to bude kdokoliv. V opačném případě bude Jan Mládek opravdu jen obětním beránkem premiérových předvolebních slibů.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....