Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klientům Metropolitní kampeličky vyplatí peníze Česká spořitelna

peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Klienti Metropolitního spotřebního družstva, jejichž vklady jsou blokovány od konce prosince poté, co Městský soud v Praze poslal kampeličku do insolvence, získají přístup ke svým penězům od pondělí 27. ledna. Vyplácet je začne z pověření Fondu pojištění vkladů (FPV) Česká spořitelna. Lidovým novinám to potvrdil jeden z nezávislých zdrojů.

Celkem vyplatí FPV 12,018 miliard Kč pro 13,622 pojištěných klientům. "Po výplatě klientů Union banky v roce 2003 se tak bude jednat o druhou nejvyšší výplatu v historii existence Fondu pojištění vkladů," upozornila výkonná ředitelka FPV Renáta Kadlecová.

Česká spořitelna navíc chystá téměř 14 tisícovkám postižených klientů družstevní záložny nabídku alternativních vkladových účtů.

"Zajištění výplat vkladů vnímáme jako příležitost demonstrovat, že v bankách jsou na rozdíl od některých nebankovních družstev peníze lidi skutečně v bezpečí," uvedla mluvčí České spořitelny Helena Matuszná.

V souladu se zákonem o bankách mají klienti družstevní záložny MSD nárok na výplatu náhrady za vklady do výše 100 % svého vkladu, maximálně však 100 tisíc eur (víc než 2,7 milionu korun).

Své nároky mohou klienti uplatnit po dobu tří let od data zahájení výplaty. ČNB do budoucnosti uvažuje o zkrácení 100procentní garance vkladů u družstevních záložen.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...