30. ledna 2015 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klimatizace můžou oteplovat planetu. Výrobci o tom mlčí

Domácí klimatizace - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domácí klimatizace - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na malých klimatizacích prodávaných v Česku často chybí označení, že obsahují fluorované skleníkové plyny. Výrobky bez řádného označení nalezla Česká obchodní inspekce při více než čtvrtině kontrol.

Emise fluorovaných skleníkových plynů sice nepoškozují ozonovou vrstvu, ale mohou napomáhat ke globálnímu oteplování.

Inspektoři ČOI kontrolovali od dubna do října loňského roku 86 prodejců klimatizačních jednotek určených pro domácnosti nebo malé provozovny. Tyto klimatizace v sobě mají skleníkové plyny jako chladivo.

ČTĚTE TAKÉ:

Celkem 25 prodávajících nemělo výrobky správně označeno. Zejména chyběl nápis „Obsahuje fluorované skleníkové plyny, zahrnuté v Kjótském protokolu“. U některých klimatizací pak byly údaje na štítku napsané v cizím jazyce.

„Všech 25 zjištění bylo postoupeno České inspekci životního prostředí k přijetí dalších opatření v její pravomoci,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Inspektoři se podle něj budou na prodejce klimatizací kvůli vysokému poměru nedostatků kontrolovat i letos.

Lidovky.cz, ČTK