Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klobásy od řezníka, domácí marmelády. Pap Oil se stane ‚vesnickým obchodem‘

Čerpací stanice Pap Oil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice Pap Oil. | foto: ČTK

PRAHA Prodejny ve stylu vesnických obchodů hodlá vybudovat koncern MOL z čerpacích stanic Pap Oil. Modré benzinky s logem papouška jsou rozmístěny převážně v regionech a toho chtějí maďarští vlastníci využít.

Pumpy nabídnou široký sortiment. Kromě pohonných hmot by u řady ze 124 čerpacích stanic mělo být k dispozici i další zboží, drogerie, doplňky pro údržbu aut, ale i potraviny. Jakási večerka, která se podle představ zástupců skupiny MOL zaměří z nemalé části i na místní výrobce.

„Chceme dát provozovatelům těchto pump v regionech větší volnost ve výběru dodavatelů služeb a zboží. Dát jim místní ráz. Čerpací stanice je z našeho pohledu spíš servisní stanice, která kromě pohonných hmot nabízí i další služby, prodej potravin, servis, místní potraviny, třeba od tamního řezníka nebo domácího výrobce marmelád. Zkrátka něco jiného, než nabízejí supermarkety,“ shrnuje plány Oszkár Világi, generální ředitel Slovnaftu a člen představenstva maďarského koncernu.

MOL se po nedávném převzetí 125 čerpacích stanic Agip od italské společnosti ENI stal hned po Benzině číslem dvě v počtu pump v Česku a dvojkou je i v prodaném množství benzinu a nafty. 

Roky vlastní (především na Moravě) několik pump Slovnaft, pumpy Pap Oil získali Maďaři v roce 2012. Následně přibrali i 44 benzinek Lukoil a nově i 125 s logem Agip. Dnes tedy MOL ovládá 316 pump, lídr trhu Benzina jich má 338.

Značky Slovnaft, Lukoil a Agip z českého trhu zmizí, vlastník zachová Pap Oil a ostatní pumpy budou sjednoceny do barev značky MOL. Budou spíše ve městech nebo na vytížených silničních tazích a dálnicích. Pap Oil bude hlavně regionální značka pump, kde se „všichni místní znají“.

Prodej potravin ve velkém přitom není na českém pumpařském trhu novinkou. Větší a vytížené benzinky mají dávno vlastní obchod, leckdy i restauraci. A tržby z prodeje nepalivového zboží tvoří u některých pump dokonce větší díl než tržby z prodeje benzinu a nafty. To se ale na rozdíl od plánů koncernu MOL s Pap Oilem týká právě velkých městských nebo dálničních stanic.

Billa v Shellu

První pumpařské sítě už také navázaly spolupráci s obchodními řetězci. Před rokem otevřel Shell v pražské Krči první čerpací stanici, ve které vyčlenil velkou plochu prodejnímu řetězci Billa. Počet nabízených položek potravin a dalšího zboží po nastěhování Billy vzrostl z 300 na více než tisíc. 

Takzvaný koncept stop & shop následně spustila firma Shell s Billou ještě na Jižní spojce v Praze, v Měříně na dálnici D1, Zlíně a Brně.

Teď se vyhodnocuje roční provoz a prý se spojení s obchodním řetězcem osvědčilo. „Řidiči oceňují minuty ušetřené při souběžném tankování a nákupu běžných potravin a všichni zákazníci, včetně lidí z okolí čerpací stanice, pak možnost nakoupit nonstop čerstvé a kvalitní potraviny,“ pochvaluje si mluvčí českého zastoupení Shellu Petr Šindler.

Shell

Tím ale nabídka zboží, které nemá s pohonnými hmotami nic společného, na českých pumpách nekončí. Benzina nedávno zahájila spolupráci se značkou Medipoint a do konce prázdnin vybaví 50 vybraných stanic nabídkou základních medikamentů. 

Jde o volně dostupné léky, například Paralen, Kinedryl, Nurofen nebo Visine. Tedy přípravky, které mají pomoci s akutní bolestí, teplotou nebo nevolností.

Benzina vybrala především své městské nonstop pumpy nebo lokality na dálničních tazích a silnicích první třídy, kde je vysoká frekvence dopravy. 

„V případě, že se u některého řidiče či spolujezdce objeví nežádoucí zdravotní obtíže, které mohou ovlivnit pohodlí i bezpečnost cestování, jsou volně prodávané léky na čerpací stanici vítanou službou,“ uvedl za Benzinu Filip Balcárek, ředitel pro obchody a gastro.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

J. Švejk No, proč ne? 19:20 17.8.2015

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.