6. listopadu 2011 14:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Knihkupci se naplno vrhli na e-knihy

Čtečka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtečka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Elektronické knihy, které se v Česku zatím rozvíjely spíše zvolna, teď začínají otřásat knižním trhem. Lidé si už nakoupili stovky tisíc čteček, do kterých si stáhli přes milion elektronických textů.

Na trh se navíc vrhají i největší hráči - v sobotu spustí prodej elektronických knih největší internetový knižní distributor Kosmas, a příští týden má začít e-knihy prodávat i největší české knihkupectví, Neoluxor.

„Jako největší knihkupectví v Česku chceme přinášet kompletní nabídku knižního sortimentu a jsme přesvědčeni, že e-knihy jsou jeho důležitou součástí,“ vysvětluje mluvčí Neoluxoru Zuzana Turňová. Podobně to vidí Josef Žák z Kosmasu. „Naši zákazníci se po e-knihách stále častěji ptají, navíc po Vánocích očekáváme velkou vlnu zájmu,“ tvrdí Žák.

JAKÉ ČTEČKY JSOU V ČESKU K DISPOZICI?

Jaké čtečky jsou v Česku k dispozici?


Velký zájem o e-knihy pak o Vánocích čekají i obchodníci elektroniky. Ti už nyní prodávají stovky kusů čteček e-knih měsíčně a tato čísla podle nich před Vánocemi rychle porostou.

Ještě letos se na český trh dostane nová čtečka společnosti e-Reading, která prodává elektronické knihy, a v listopadu začne jeden z největších tuzemských nakladatelských domů, Euromedia Group, a knihkupectví Neoluxor prodávat nový tablet Wooky. Ten bude mít operační systém Android, takže kromě čtení knih a časopisů umožní lidem psát si s přáteli, sledovat filmy nebo surfovat na internetu.

Stále větší oblibu elektronických knih potvrzují i čísla. Žádné oficiální statistiky sice zatím neexistují, ale prodejci elektroniky i knihkupci odhadují, že čtečku e-knih vlastní v Česku více než 200 tisíc lidí. Další desítky tisíc pak elektronické verze knih čtou na svých tabletech nebo mobilních telefonech.


Kromě elektronických čteček rostou i počty dostupných elektronických knih. Například eReading má v současnosti v nabídce 1500 placených titulů, Euromedia nabízí více než 1200 e-knih, z toho víc než 820 zpoplatněných. Ze serveru Palmknihy si čtenáři stáhli už přes milion elektronických textů. „Trh je nyní opravdu výrazně rostoucí, meziměsíčně o desítky procent rostou obraty,“ potvrzuje Lucie Vávrová, obchodní ředitelka společnosti Palmknihy.

ČTĚTE VÍCE:


Trhu navíc pomáhá fakt, že cena e-knih je většinou o 30 až 40 procent nižší než cena papírových knih. A také skutečnost, že se změnil postoj tuzemských nakladatelů k elektronickým knihám. Ti se sice o trh s e-knihami začali zajímat pozdě, ale v současnosti už většinou spolu s právy na prodej papírových knih kupují i práva na elektronické knihy.
Například nakladatelství Odeon tak bezprostředně po papírové knize vydává elektronicky novinku Delphine de Vigan No a já nebo knihu Paula Hardinga Tuláci a jako e-kniha vyjde třeba i bestseller Michaela Cunninghama, román Hodiny.

Podobně pak uvažují i další nakladatelé. „Snažíme se, aby měl čtenář k dispozici e-knihu co nejdříve po vydání knihy v tištěné podobě, a tak by se na trhu před Vánoci měly objevit i Henning Mankell -Číňan nebo Jean-Marie Blas de Robles - Půlnoční hora. Ke konci se také chýlí jednání o právech k elektronické publikaci knih Larse Keplera, tak se snad brzy objeví i Hypnotizér a Paganiniho smlouva,“ tvrdí Miroslav Balaštík, spolumajitel nakladatelství Host.

To, že chování nakladatelů se proti minulému roku změnilo, potvrzují i odborníci. „Zatímco před rokem o e-knihy projevovali zájem jen nadšenci a vizionáři, dnes již neřešíme otázku, jestli e-knihy ano, či ne, ale kdy a jak,“ říká spoluzakladatel společnosti eReading.cz Martin Lipert.