11. února 2014 14:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Knižní byznys roku: Odeon, Knižní klub atd. koupí firma blízká J&T

Knihy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Nakladatelské značky Knižní klub, Odeon, Ikar a Universum společně s internetovým knihkupectvím Bux.cz mění majitele. Německý Bertelsmann totiž prodává česko-slovenskou vydavatelskou skupinu Euromedia Group aspolečnosti Arraviet. Obchod má být uzavřen do konce prvního čtvrtletí a bude se jím zabývat antimonopolní úřad.

"Jsem velice potěšen, že jsme našli zodpovědného partnera, který převezme společnost Euromedia Group. Zajistíme tak další rozvoj těchto společností a našim spolupracovníkům ve společnostech Euromedia poskytneme příležitost rozšiřovat aktivity pod vedením nového vlastníka," uvedl výkonný ředitel pro kluby a přímý marketing společnosti Bertelsmann Fernando Carro. Podmínky transakce nebyly zveřejněny.

O prodeji se podle dřívějšího vyjádření firmy jednalo od roku 2008. Nový vlastník společnost Arraviet hodlá nákup zajistit pomocí standardního "akvizičního financování", o kterém prý jedná mimo jiné s J&T Bankou.

Jak podotýká server MediaGuru.cz, firma Arraviet vznikla teprve loni v prosinci a její jediný vlastník Igor Mrva je zároveň členem slovenské firmy Diversified Retail Company, která bývala oficiální součástí byznysového impéria J&T a předloni vstoupila do největšího slovenského knihkupectví Panta Rhei.

ČTĚTE TAKÉ:

Poradcem v transakci byla J&T IB and Capital Markets, jejímž prostřednictvím nyní nový vlastník jedná o možnosti spojit společnosti Neoluxor s Euromedia Group a zároveň společnost Panta Rhei s Ikar.

V Euromedia Group podle dohody zůstane současné vedení v čele s výkonným ředitelem společnosti Euromedia Andreasem Kaulfussem. "Jsem si naprosto jistý, že společně s naším novým akcionářem budeme schopni vytvořit takový podnik, který bude vyhledávat, vydávat, prodávat a dodávat našim zákazníkům ty nejlepší knihy," uvedl Kaulfuss.

Nakladatelský gigant

Euromedia Group patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub, Odeon, Ikar a Universum, které mají svým zaměřením usnadňovat čtenářům jejich orientaci. V České republice zahájil Bertelsmann obchodní činnost na jaře roku 1991.

Livia Klausová na autogramiádě své knihy

Livia Klausová na autogramiádě své knihy

Například Knižní klub má přes 210 tisíc členů. V roce 2002 se stala vlastníkem největší celostátní distribuce Slovanský dům, která distribuuje více než 44 tisíc titulů 500 nakladatelů v Česku, mezi klienty patří téměř všichni tuzemští knihkupci, knihkupecké sítě a obchodní řetězce.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!