19. ledna 2012 12:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kodak vyvinul předchůdce digitálu. Teď se mu stal osudným

Sídlo firmy Kodak v Rochesteru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo firmy Kodak v Rochesteru. | foto: Reuters

NEW YORK Kodak byl v roce 1888 první firmou, která uvedla na trh fotoaparát určený pro masový trh, a od té doby se název Kodak, doplněný typickou žlutou barvou, stal jedním ze symbolů fotografického průmyslu.

V dobách své největší slávy byla 131 let stará společnost ikonou amerického průmyslu, ale s příchodem digitálních přístrojů a později i kamer firma začala ztrácet náskok a nakonec se dostala do velkých potíží. Dnes požádala o ochranu před věřiteli.

ČTĚTE VÍCE:

Již v roce 1975 se přitom zrodil v dílnách Kodaku první předchůdce dnešních digitálních fotoaparátů.

Nástup digitální fotografie otřásl pozicí i řady dalších tradičních výrobců analogových filmů a fotoaparátů. Většina z nich prošla bolestivou restrukturalizací, například Konica se sloučila s konkurenční Minoltou, nová společnost pak v roce 2006 oznámila svůj odchod z fotografické oblasti a nyní se soustřeďuje na výrobu tiskáren či zdravotnických zařízení. Známý výrobce instantních fotoaparátů Polaroid dokonce prošel v roce 2001 bankrotem.

Fotoaparát Kodak DCS520

Fotoaparát Kodak DCS520

Další tradiční výrobce, firma Agfa, prodal v roce 2004 svoji divizi fotografických filmů a zaměřila se hlavně na zobrazovací technologie pro průmysl a zdravotnictví.

Prodaná divize pod názvem AgfaPhoto se dostala po roce do konkurzu, nyní existuje společnost AgfaPhoto Holding, která poskytuje licenci na užívání slavného jména různým firmám pro jejich fotografické výrobky.

Kodak? Původně je název fotoaparátu

Jméno Kodak bylo původně pouze názvem výrobku firmy Eastman Dry Plate Company, kterou v roce 1881 založili vynálezce George Eastman a obchodník Henry Strong. Fotoaparát na svitkový film byl však natolik úspěšný, že se později stal součástí názvu firmy. Současné jméno Eastman Kodak si firma zaregistrovala v roce 1892.

Za vším stát George Eastman. Po úspěchu zvolil smrt

O soukromém životě brýlatého zakladatele firmy George Eastmana, který se narodil 12. července 1854 v New Yorku, toho není příliš známo. Často se uzavíral ve svém luxusním sídle, které si vybudoval v Rochesteru, kde také sídlí firma Kodak.

Neměl rád publicitu a paradoxně existuje jen málo fotografií s jeho tváří. Eastman se řídil vlastní filozofií: "To, co vytvoříme během pracovní doby, určuje, co máme. To, co děláme ve volném čase, určuje, jací jsme."

V polovině března 1932 byl nalezen v posteli zastřelený. Na lístku vedle jeho těla stálo: "Mým přátelům! Má práce je hotova - proč čekat." Bylo mu 77 let.

George Eastman (vlevo), zakladatel firmy Kodak stojí vedle vynálezce Thomase Edisona.

George Eastman (vlevo), zakladatel firmy Kodak stojí vedle vynálezce Thomase Edisona.

Než se název Kodak stal jedním ze symbolů fotografického průmyslu, musel si George Eastman prožít trpké zkušenosti, které ve druhé polovině 19. století přinášela tehdejší fotografická technika.

Na počátku úspěšné cesty tohoto podnikatele, vynálezce, ale i mecenáše a filantropa stál jeden úředník z banky, ve které Eastman svého času pracoval. V dobách, kdy měla fotografie za sebou již několik desítek let vývoje, ale byla stále ještě v plenkách, přivedl totiž Eastmana na nápad, aby si koupil tehdejší fotografické vybavení.

George Eastman, zakladatel firmy Kodak.

George Eastman, zakladatel firmy Kodak.

Budoucí otec moderní fotografie se tehdy chystal na výlet a musel by s sebou vláčet vybavení, které se skládalo z plachty, držáku desek, chemikálií, těžkého fotoaparátu a pevného stativu. Eastman byl překvapen složitostí a váhou a ihned začal experimentovat a vymýšlet zlepšení.

Po nocích proměňoval kuchyni své matky v laboratoř, dům dokonce několikrát zachvátily plameny, a nakonec se vzdal kvůli fotografii i místa v bance.

Vy zmáčknete spoušť, my uděláme to ostatní

V roce 1880 byl nejprve zaregistrován Eastmanův stroj na výrobu fotografických desek a o čtyři roky později Eastman rozčeřil trh uvedením filmu v roličce na celuloidové bázi. V roce 1888 se potom objevil první amatérský fotografický přístroj pod názvem Kodak, navíc vybavený filmem, na který se vešlo 100 snímků.

Podle legendárního reklamního hesla "Vy zmáčknete spoušť, my uděláme to ostatní" mohl zákazník fotoaparátem pořídit 100 snímků, potom jej odeslal do Kodaku a obdržel zpět hotové fotografie a aparát s novým filmem.

Název Kodak prý vymyslel Eastman spolu se svou matkou. Kromě toho, že začínalo na vynálezcovo oblíbené písmeno "K", splňovalo i další podmínky - bylo krátké, dobře vyslovitelné všude na světě a nebylo s ničím spojené.

Kinofilmy Kodak

Kinofilmy Kodak

Vstup mezi milionáře Eastmanovi zajistil "jednodolarový" fotoaparát Brownie z roku 1900. Firma poté hrála dlouhá léta dominantní roli v oblasti výroby filmových materiálů a laboratoří pro jejich zpracování. V roce 1935 se na trhu objevil první 35milimetrový barevný film Kodachrome a v roce 1975 vynalezl Steve Sasson z Kodaku první digitální fotoaparát. Aparát vážící přes 3,5 kilogramu mnoho úspěchů neposbíral, nástup moderních digitálních fotoaparátů ale nakonec paradoxně vedl ke konci společnosti Kodak.

Neúspěšná restruktualizace

Zlomovým obdobím pro Kodak se stalo uplynulé desetiletí. V roce 2003 Kodak zahájil nákladnou restrukturalizaci, jejímž cílem bylo zaměření na digitální fotografování a komerční tisk. O rok později akcie firmy přestaly být po 74 letech součástí koše akcií vybraných společností, podle kterých se počítá Dow Jonesův index, a firma zastavila prodej tradičních filmových fotoaparátů v USA, Kanadě a západní Evropě. O dva roky později přesunula výrobu digitálních fotoaparátů na společnost Flextronics.

Továrna Kodak v Rochesteru.

Továrna Kodak v Rochesteru.

Restrukturalizace nezabránila rychlému poklesu tržního podílu firmy a poklesu tržeb i zisků. Společnost tak v posledních letech držely nad hladinou hlavně patenty, ani ty ale nepomohly.

Když byla firma koncem 90. let minulého století na výsluní a digitální fotoaparáty ještě nebyly masově rozšířené, akcie Kodaku se prodávaly až za 80 dolarů. Od té doby se propadly až na zatím rekordních 36 centů z letošního 5. ledna. V dobách největší slávy firma zaměstnávala přes 60.000 lidí, v roce 2010 to bylo již jen necelých 19.000.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!