5. září 2010 18:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kodak znevýhodňoval černošské zaměstnance. Teď jim zaplatí miliony

Diskriminace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diskriminace | foto: Shutterstock

ROCHESTER Americký Eastman Kodak zaplatí svým černošským zaměstnancům 21,4 milionu dolarů (409 milionů Kč) jako vyrovnání jejich hromadné žaloby. Podle ní podnik bílé zaměstnance zvýhodňoval výší mezd i v kariérním postupu.

Kodak podle uzavřené dohody vyplatí třem tisícovkám současných i bývalých zaměstnanců odškodnění od tisíce do 50.000 dolarů. Uzavřela se tak téměř sedm let trvající bitva; dohoda se vztahuje na hromadnou žalobu z roku 2004 a podobný případ předložený jinými černými zaměstnanci Kodaku v roce 2007.

Žaloby vinily Kodak z toho, že svým černošským zaměstnancům vyplácí nižší mzdy než jejich kolegům bělochům, brání jim v kariérním postupu a udržuje rasově nepřátelské pracovní prostředí.

Pomůže psycholog
Podle vyrovnání, které Kodak odsouhlasil, firma vyplatí 3008 zaměstnancům 9,65 milionu dolarů a jejich právníkům 9,7 milionu za poplatky a výdaje. Zbytek půjde na správu odškodnění a na různá školení inspektorů, které Kodak v rámci dohody slíbil.

Podnik také najme pracovního psychologa a dva podnikové statistiky, kteří přehodnotí mzdovou a kariérní politiku firmy a doporučí jí zlepšení. Kodak uvedl, že dohoda představuje vzájemné řešení zájmů, ale absolutně popřel jakékoli pochybení, napsala agentura AP.

ČTK, Lidovky.cz