4. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOEFOED: Česká ekonomika letos poroste o 0,2 procenta

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Česká ekonomika v roce 2013 poroste podle odhadu Saxo Bank o 0,2 procenta. Silně proexportně orientované hospodářství České republiky je ovlivněno problémy eurozóny a mimo jiné slabou domácí poptávkou. Příští rok pak české HDP zrychlí své tempo růstu na 1,8 procenta.

Česká ekonomika zaznamenala v předchozích letech odlišný vývoj mezi domácím a zahraničním sektorem. Zatímco vývozu se daří velmi dobře, domácí poptávka je hodně slabá. Právě export od roku 2009 roste o více než 43 procent, což napomáhá ekonomickému růstu. Soukromá spotřeba vzrostla v roce 2011 jen o 0,7 procenta, v roce 2012 klesla o 3,6 procenta. Důvodem byla mimo jiné fiskální konsolidace.

Český vývoz se ve druhé polovině roku 2012 začal potýkat s oslabením globálního obchodu a s novou recesí v eurozóně. To "zraňuje" i českou ekonomiku, která je obecně velmi závislá na vývozu a především pak na exportu do eurozóny.

Očekáváme, že globální obchod bude v letošním roce pozvolna posilovat a v roce 2014 bude tento růst ještě výraznější. Také eurozóna podle našeho názoru zaznamená v závěru letošního roku velmi pozvolné oživení. Oba tyto faktory budou české ekonomice v letech 2013-14 pomáhat.

Na druhou stranu, pokračující problémy v eurozóně budou znamenat i nadále jen postupné zlepšování (českého) vývozu. Domácí poptávka v ČR bude stále slabá (ale silnější než v roce 2012), a to kvůli zpřísnění fiskální politiky, dalšímu zvyšování daní a snižování mezd ve veřejném sektoru. Proto očekáváme jen velmi mírný letošní růst o 0,2 procenta, zatímco v roce 2014 odhadujeme zrychlení tempa růstu české ekonomiky na 1,8 procenta.

HDP ČR podle Saxo bank
ROKHDP (V %)
20111,9
2012-1,3
20130,2 (odhad)
20141,8 (odhad)
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...