18. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOEFOED: Eurozóna letos zůstane nadále v recesi

Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Saxo Bank očekává, že eurozóna i letos zůstane v recesi. Ekonomická aktivita bloku zemí s jednotnou evropskou měnou poklesne o 0,3 procenta. Pro příští rok pak Saxo Bank očekává růst o 0,7 procenta.

Nezaměstnanost v eurozóně bude celý rok růst a bude v průměru vyšší než 12 procent. Výsledné zpomalení ekonomiky povede k nízké inflaci. Ekonomiky Itálii i Španělska zůstanou slabé, ale nejvíce se bojíme o francouzské hospodářství.

Francouzská vláda totiž není schopná zavádět reformy. Absence léčby způsobuje riziko, že druhá největší ekonomika eurozóny uvízne v prostředí slabého růstu na dobu několik let.

Změna k lepšímu se letos neočekává vzhledem k tomu, že se hned několik zemí snaží o rozpočtovou konsolidaci. Jde zejména o periferní země eurozóny.

Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.

Srovnání hlavních zemí eurozóny, Velké Británie a USA ukazuje, že se v redukci veřejných výdajů umístilo na prvních dvou místech Španělsko a Itálie (třetí bylo USA). Velká Británie následovaná Francií a Německem oproti tomu veřejné výdaje navýšila.

Největší evropská ekonomika, tedy Německo, se podle Saxo Bank ubrání recesi eurozóny. Růst německé ekonomiky by měl být letos podle našeho odhadu mírně vyšší než loni, a to 0,9 procenta.

Zahraniční obchod německé ekonomiky bude těžit především ze silnějšího růstu globálního obchodu. Očekává se zvýšení domácí poptávky v Německu, které navíc nemusí akutně řešit fiskální konsolidaci, protože se mu podařilo vyrovnat svůj rozpočet o dva roky dříve.

Dobrá situace na německém trhu práce, rostoucí reálné příjmy a obecně dobrá bilance tamních domácností navíc bude podporovat soukromou spotřebu v Německu.

Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!