16. května 2011 12:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kofola podraží. Trápí ji drahý cukr a ropa

Kofola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kofola. | foto: Reprofoto

OSTRAVA Nápojářské skupině Kofola se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšily tržby o pětinu na 1,7 miliardy korun. Provozní zisk však firmě klesl o téměř polovinu na 83 milionů korun, a to kvůli vysokým cenám surovin. Kvůli tomu také hrozí zdražení některých nápojů.

Sdělil to mluvčí Kofoly Martin Klofanda. "Ačkoliv letos byly Velikonoce, jedno z obchodně zajímavých období v roce, až v dubnu, čili tržby se nepromítly do prvního kvartálu, v prodejích se skupině dařilo, a to hlavně v Polsku a Rusku," uvedl Klofanda.

Čtěte také:


V Polsku, kde má holding sídlo, vzrostly prodeje o osm procent zejména kvůli úspěšné restrukturalizaci, která začala loni na podzim.

Drahá ropa
Některé nákladové položky jsou podle Kofoly na historických maximech. Například ceny cukru a ropy vzrostly na světových trzích o více než 40 procent.

"Během prvního kvartálu jsme se snažili pokrýt nárůst nákladů na výrobu, které jsou způsobeny vysokými cenami vstupů. Pokud i nadále budou mít ceny vzrůstající trend, budeme nuceni zdražit některé naše výrobky," sdělil předseda představenstva a většinový akcionář skupiny Kofola Jannis Samaras.

Skupina působí v Polsku, Česku, Rusku a na Slovensku. Většinový podíl drží v rukou čeští zakladatelé. Mezi její nejvýznamnější značky patří Kofola, Rajec, Vinea, Hoop Cola, Jupí, Jupík a Paola. Skupina nedávno koupila firmu Pinelli, předního tuzemského výrobce energetických nápojů dodávajícího na trh značky Semtex či Erektus.

Loni Kofole výrazně klesl zisk o téměř 400 milionů korun na 90 milionů Kč. Skupina prodala méně nápojů. Příčinami byly růst cen surovin, špatné počasí a vysoká konkurence.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?