15. března 2011 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Koho potěšila tragédie v Japonsku? Škarohlídští investoři si mnou ruce

Čínská burza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská burza |

NEW YORK Tragické zemětřesení a cunami přinesly nečekané zisky některým investičním fondům, které sázely na to, že Japonsko nezvládne své zadlužení.

Čtěte více:


To se sice zatím nestalo, obavy z dopadu neštěstí na japonskou ekonomiku ale mimo jiné zvýšily náklady na pojištění tamních vládních, ale i firemních dluhopisů. Někteří investoři na tom vydělali, napsal dnes deník The Wall Street Journal (WSJ).

Miliardové škody

Podle pondělního odhadu agentury Reuters mohou celkové náklady na obnovu a rekonstrukci Japonska po zemětřesení dosáhnout nejméně 180 miliard dolarů, což odpovídá zhruba třem procentům ročního výkonu japonské ekonomiky.

Cena za pojištění japonských vládních dluhopisů v hodnotě deseti milionů dolarů (175 milionů korun) tak například v pondělí vzrostla na 103.000 z pátečních 79.000 dolarů. Ještě více pak skokově vzrostla cena za pojištění dluhopisů společnosti Tokyo Electric Power, jíž patří jaderné elektrárny poškozené zemětřesením.

Zatímco ještě v pátek pojištění jejích dluhopisů v hodnotě deseti milionů dolarů stálo 40.700 dolarů, v pondělí to již bylo 240.000 dolarů. Menší hedgeový fond Commonwealth Opportunity Capital z Los Angeles díky tomu zaznamenal zisk několika milionů dolarů. Jeho počáteční investice přitom činila méně než 200.000 dolarů.

Pesimisté léta ztráceli
Investoři, kteří sázeli na problémy japonské ekonomiky, přitom dlouhá léta ztráceli. Navzdory vysokému zadlužení japonské vlády, které je mezi nejvýznamnějšími ekonomikami daleko největší, ceny jejích dluhopisů rostly.

Částečně za to mohla skutečnost, že Japonsko nemělo problémy s inflací, ale s deflací. Většinu dluhu také vlastní domácí investoři, kteří se dluhopisů nechtěli zbavovat.

Nyní se ale podle WSJ japonské problémy prohlubují. Mohou za to krátkodobé následky zemětřesení pro hospodářství i pravděpodobná nutnost dalšího zadlužení kvůli obnově země.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!