11. ledna 2011 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kohout už našel náhradu za NERV, odchází k letadlům

Pavel Kohout | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kohout | foto: Lidovky.cz

PRAHA Ekonoma Pavla Kohouta, který opouští Národní ekonomickou radu vlády (NERV), vybrala strana Věci veřejné do dozorčí rady vznikajícího Českého aeroholdingu, který vznikne propojením pražského letiště a skupiny Českých aerolinií.

Dnes o tom informoval deník Mladá fronta Dnes a server iDnes.cz, kterým zprávu potvrdil Kohout i ministr dopravy Vít Bárta (VV). Kohout upřesnil, že pozice, do níž nastoupí, bude placená. Dozorčí rada holdingu bude mít 12 členů.

Návrh na vznik aeroholdingu má vládě do 21. ledna předložit ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal serveru potvrdil, že úřad už poslal ministerstvu financí privatizační projekt.

Český aeroholding vznikne tak, že se použije část majetku státního podniku Správa Letiště Praha ve výši 55 milionů korun.

Letadlo ČSA

Po vzniku Českého aeroholdingu má být navýšen základní kapitál této společnosti vložením majetkových účastí státu v ČSA a v Letišti Praha.

Holding má mít kapitál ve výši 30 miliard

Nejpozději do tří let pak má Kalousek navrhnout prodej aerolinek. Stát si od vytvoření holdingu slibuje zvýšení hodnoty jeho jednotlivých součástí. V konečné fázi má mít holding sedm dceřiných společností a vlastní kapitál ve výši téměř 30 miliard korun.

Kohout svůj odchod z NERV oznámil na začátku ledna, odůvodnil jej nesouhlasem se způsobem přípravy zákona o veřejných zakázkách. 

Rok 2010 v obrazech

Podle serveru chtějí VV Kohouta využít také jako jednoho ze tří hlavních expertů pro důchodovou reformu. Jeho kolegy budou sociolog Pavel Rusý a prezident Komory daňových poradců Jiří Nekovář.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.