8. září 2017 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kohoutí zápasy? Dnes už mají krvavé bitky MMA respekt a mocně vydělávají

XFN 3: Daniel Brunclík po svém triumfu nad Gordanem Zoricem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy XFN 3: Daniel Brunclík po svém triumfu nad Gordanem Zoricem. | foto: czechfighters.cz

PRAHA Ještě před pár lety se o bojovém sportu známém pod anglickou zkratkou MMA neboli smíšených bojových uměních mluvilo jako o kohoutích zápasech a politici jej chtěli zakázat. Dnes duely mužů i žen v kleci sledují miliony diváků po celém světě a z přehlížené zábavy pro pár nadšenců je jeden z nejdynamičtěji rostoucích sportů světa.

Je to tvrdý bojový sport, v němž prýští emoce i krev. MMA je ale také obrovská show a velký byznys. Dokladem budiž to, že největší promotérská organizace MMA, Ultimate Fighting Championship (UFC), byla loni prodána konsorciu vedeném společností WME-IMG za takřka čtyři miliardy dolarů.

Šlo mimochodem o historicky největší obchod ve sportovním průmyslu.

Index LN vychází v pondělí 11. září.

Souboje MMA v typických osmiúhelníkových klecích se již léta odehrávají iv Česku. A ačkoli tu vzduchem nelétají miliony dolarů, přesto za posledních pár let ušlo české MMA kus cesty.

„V našich dobách jsme si nedokázali představit, že zápasy MMA bude jednou u nás vysílat televize... My jsme ještě museli bojovat s předsudky a přesvědčovat všechny, že MMA je skutečně sport, a ne jen zábava násilníků,“ říká André Reinders, jedna z českých legend tohoto sportu.

Ony doby přitom nejsou nijak vzdálené, první Reindersův zápas v MMA se datuje do roku 2005.

„Společně s dalšími kluky jsme tehdy jezdili jako maso pro elitní bojovníky do Německa. Když si na to vzpomenu, tak občas nechápu, že jsem se jim postavil, a dokonce je dokázal porážet,“ vzpomíná Reinders.

Dnes už jsou podmínky jiné a najde se pár Čechů, kteří si bojováním dokáží vydělat slušné peníze, byť na uživení rodiny to prý ještě stále není. U české špičky se podle Reinderse pohybují odměny za zápas od desítek až po stovky tisíc korun, začátečníci ale dostanou jen pár tisícovek.