4. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kokain si už snadno nekoupíte. Šéfa Silk Road prozradila školácká chyba

Pervitin (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pervitin (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Skončil známý internetový obchod Silk Road (Hedvábná stezka), jehož prostřednictvím bylo možné obstarat prakticky cokoli včetně ilegálních drog. FBI totiž zatkla vlastníka serveru žijícího v San Francisku. Úřady k němu navedla školácká chyba, když pod vlastním jménem položil na internetovém fóru podezřelý dotaz.

V rámci zátahu proti internetovému černému trhu zabavily úřady virtuální měnu bitcoin v hodnotě 3,6 milionu dolarů (68 milionů korun). Podle FBI je to doposud největší množství zkonfiskovaných bitcoinů. Tuto měnu začátkem srpna za legitimní platidlo uznal soudce amerického federálního soudu v Texasu.

Ze soudních dokumentů vyplývá, že agenti FBI 29letého majitele portálu Rosse Williama Ulbrichta, známého pod přezdívkou Dread Pirate Roberts, zadrželi v úterý. Prokuratura ho obvinila ze spiknutí k obchodování s drogami, ze spiknutí k hackerství a ze spiknutí k praní peněz.

Obviněný William Ulbricht.

Obviněný William Ulbricht.

"Ze Silk Roadu se stal nejsofistikovanější a nejrozsáhlejší kriminální trh na internetu," stojí v trestním oznámení od agenta FBI Christophera Tarbella. Podle něj Silk Road využilo několik tisíc drogových dealerů k prodeji stovek kilogramů ilegálních narkotik.

Agenty k Ulbrichtovi navedly i jeho dotazy na odborném diskuzním fóru o programování Stack Overlflow. V nich se například ptal pod vlastním jménem na specifický kód pro skryté internetové stránky – tento kód poté využil při tvorbě Silk Road.

ČTĚTE TAKÉ:

Nabídku kvalitního kokainu nebo heroinu využívali i čeští uživatelé, kterým zásilka drog přišla obyčejnou zásilkou až do poštovní schránky. Silk Road, který byl v provozu od roku 2011, nabízel na prodej prakticky cokoli, snad jen kromě dětské pornografie. Podle obvinění přes něj šlo obstarat kromě drog například i zbraně nebo nájemného vraha.

Přístup do Silk Roadu a anonymitu pro kupce i prodávající zajišťoval systém Tor. Tento software je zdarma a slouží k zamaskování IP adres, které identifikují uživatele. Tor využívají například disidenti nebo lidé, kteří chtějí utajit svůj pohyb po internetu.

Silk Road byl součástí takzvaného hlubokého webu, který je sice uživatelům přístupný, ale vyhledávače ho nemohou, případně nechtějí zahrnout do svého indexu.

Reuters, ČTK, mevMartin Nevyhoštěný

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.