22. července 2011 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOKLAR: Americké výsledky příjemně překvapují

Vlajka USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka USA. | foto: Reprofoto

Z amerického širšího akciového indexu Standard & Poor’s 500 zveřejnilo své výsledky teprve 71 společností, tedy zhruba 14 %. Stejně jako v minulých kvartálech jsme se i tentokrát dočkali výrazně lepších výsledků oproti odhadům analytiků.

Jejich očekávání dosud překonaly výsledky více než tří čtvrtin (76 procent) společností. Jen 14 % firem svými výsledky zaostalo za odhady analytiků a zbývající část vykázala výsledky v souladu.

Na základě výše popsané statistiky lze uvést, že americká výsledková sezona investory a zejména analytiky zatím příjemně překvapuje, čemuž se nelze divit, neboť míra růstu zisku na akcii je při meziročním srovnání obdivuhodná.

Přestože své hospodářské výsledky zatím oznámil jen malý zlomek společností, nejvyšší meziroční mírou růstu zisku na akcii se může pochlubit sektor základních materiálů, jehož zisky na akcii se ve druhém kvartále 2011 oproti druhém kvartálu 2010 zvýšily o 78 %, následován sektorem energií, které za stejné období připsaly zisk 59 %.

Pomyslnou bronzovou medaili si odnáší sektor informačních technologií s 42 procenty růstu zisku na akcii. Ze sektorové analýzy vyplývá, že se daří zejména cyklickým sektorům, které těží z růstu cen komodit.

Pro následující vývoj jsou analytici oslovení agenturou Bloomberg optimističtí, neboť pro příští kvartál odhadují růst zisku na akcii ve srovnání s druhým kvartálem 2011 o 4,6 %.

Americkým společnostem se daří zvyšovat zisky i díky silné pozici na rozvíjejících se trzích, jejichž hospodářství roste rychleji než zbytek světa. Zvládají tak současné problémy ekonomiky USA.

Robin Koklar, analytik Fio banka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!