25. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOKLAR: Francie táhne proti bohatým

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Pokud nový francouzský prezident Francois Hollande dostojí svému slovu a zvýší horní sazbu daně z příjmu nad milion eur ročně na 75 procent, bude se jednat o neekonomický krok, který napáchá více škody než užitku.

Vžijte se do role, že vyděláváte minimálně 1 milion eur (zhruba 25 milionů korun) ročně a poté, co zaplatíte navrhovanou daň na finančním úřadě, vám zbude 250 tisíc eur (něco přes 6 milionů korun), takže pouhá čtvrtina vydělaných peněz.

Daň pro bohaté zavedla Francie již v devadesátých letech minulého století a vedlo to k tomu, že bohatí Francouzi se stěhovali do Belgie.

ČTĚTE TAKÉ

Zdá se, že se historie opakuje a politici a voliči se neponaučili, přičemž nyní se očekává přesun až tisíce Francouzů vydělávajících více, než je zmíněná částka, do Belgie. I britský konzervativní premiér David Cameron před pár dny prohlásil, že pro francouzské bohaté a podnikatele „rozvine červený koberec“ a že „přivítá v Británii více francouzských podniků, které budou platit daně na naše zdravotnictví, školy a všechno ostatní“.

Odsun bohatých Francouzů do ostatních zemí nepovede jen ke ztrátě daní, a to jak přímých (daň z příjmu), tak i nepřímých (daň z přidané hodnoty), ale i k budoucí ztrátě investic. Francie tak bude opět o něco méně konkurenceschopná a zvýšené vládní výdaje, které nahradí výpadek investic, podryjí konkurenceschopnost ještě více.

Robin Koklar, analytik Fio

Najdete na Lidovky.cz