4. října 2010 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOKLAR: Komu vynáší spory mezi Čínou a USA

Stále více lidí spoří na stáří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stále více lidí spoří na stáří | foto: Shutterstock

Počet obchodních sporů mezi Čínou a USA se zvyšuje, protože vlády obou zemí se snaží snížit dovozy, aby tak pomohly domácím producentům udržet zaměstnanost na úkor zahraničních konkurentů. Poslední spor se týká dovozních cel ve výši až 100 procent na americké kuřecí maso importované do Číny, ovšem je potřeba zmínit, že zatímco Čína svůj trh s kuřecím masem od roku 2004 otevřela, USA ponechaly svůj trh před dovozy kuřecího uzavřen.

Bohužel s blížícími se americkými listopadovými volbami lze očekávat další ochranářské aktivity, které zamezují mezinárodnímu obchodu a škodí tamnímu hospodářství z důvodů postupné ztráty konkurence domácího chráněného odvětví, vyšších cen produktů, ve kterých se zobrazí vliv dovozních cel a špatné alokace kapitálu, neboť domácí producenti se specializují na výrobu a služby, ve kterých nemají komparativní výhodu.

Na druhé straně, za největší přínos volného obchodu lze kromě absolutní výhody (domácí producenti vyrábějí určitý druh zboží s nižšími náklady než zahraniční subjekty) spatřovat komparativní výhodu, která spočívá v tom, že subjekt při výrobě jednoho zboží musí obětovat méně jiného zboží než druhý subjekt.

Proto je pro obě země výhodné, když se producenti jedné země specializují na výrobek, u kterého jsou náklady obětovaných příležitostí nižší než náklady obětovaných příležitostí ve druhé zemi. Volný obchod pak umožňuje těmto zemím spotřebu nad jejich produkčními možnostmi. Výhody ochranářství odvětví plynou skupině producentů, která vydělává na vyšších cenách produktů a slabé zahraniční konkurenci na úkor spotřebitelů.  

Robin Koklar, analytik Fio banka