24. ledna 2011 9:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOKLAR: Morální hazard pomáhání zadluženým státům eurozóny

Euro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Evropská centrální banka (ECB) pokračuje stejně jako americká centrální banka (Fed) v odkupování státních dluhopisů, přičemž ECB se snaží nakupovat dluhopisy fiskálně slabších zemí eurozóny.

Konkrétně Evropská centrální banka minulý týden vehementně nakupovala státní dluhopisy Portugalska, a to dva dny před konáním portugalské aukce státních dluhopisů, aby srazila výnosy a portugalští vládní představitelé mohli rozkřikovat, že žádnou finanční pomoc nepotřebují.

Přestože ECB se snaží odkupy dluhopisů uklidnit finanční trhy, zasazuje se o morální hazard, ve kterém Portugalsko a další problémové země eurozóny budou spoléhat na to, že jim ECB nebo záchranný fond ESFS za rozumnou cenu nakoupí jejich dluh (dluhopisy).

V konečném důsledku to může vést ke stavu, kdy Portugalci a další nebudou ochotni šetřit a snižovat své schodky státních rozpočtů a vysoké vládní zadlužení, ale budou očekávat, že jim záchranná ruka trhu (ECB, ESFS) pomůže.

Přestože snahu Evropské centrální banky o zažehnání dluhové krize v Evropě lze vítat, je nutné omezovat riziko vzniku morálního hazardu tím, že Evropská unie nastaví tvrdé podmínky fiskální konsolidace (rychlé snižování schodků státních rozpočtů) Portugalska a dalších problémových zemí, které bude také velmi důrazně vynucovat.

Robin Koklar, analytik Fio banky