23. ledna 2012 8:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOKLAR: Neúčinný úvěrový rating

Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | foto: Reuters

Ratingová agentura S&P před nedávnem snížila rating devíti členských zemí eurozóny, mimo jiné i Francii a Španělsku. Krátce po spekulacích o možném snížení ratingu mírně vzrostly výnosy z dluhopisů a zároveň mírně poklesly akciové trhy. Ovšem již následující dny akciové trhy dynamicky rostly.

Po snížení úvěrového ratingu by racionální investor očekával pokles zájmu o státní dluhopisy zemí, jejichž riziko nesplacení vzrostlo, tudíž by předpokládal růst výnosů. Ovšem poslední aukce dluhopisů Španělska a Francie dopadla velmi dobře. V případě Španělska byla aukce dluhopisů silně přepsána, a země si tak půjčila 6,6 miliardy eur místo očekávaných 4,5 miliardy a výnosy desetiletých dluhopisů propadly oproti minulé aukci v listopadu z 6,9 % na 5,4 %.

V případě Francie poklesly výnosy 4letých dluhopisů v poslední aukci na 1,89 % z 2,8 %. Jelikož se výnosy dluhopisů výše popsaných zemí oproti listopadové aukci snížily a poptávka po nich je velmi silná, přišla buď ratingová agentura S&P se snížením úvěrového hodnocení pozdě, anebo ho neměla vydat vůbec.

Země eurozóny jsou si vědomy žalostné situace fiskálně slabších států, proto jednotlivé vlády podnikají úsporná opatření a EU vymýšlí nová řešení k zamezení šíření dluhové krize. Zdá se, že tyto snahy spíše oceňují dluhopisoví investoři, ale ratingové agentury se snaží přilévat olej do ohně, což jim naštěstí nevychází.

Robin Koklar, analytik Fio banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz