20. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOKLAR: Nízké výnosy dluhopisů

Česko je v recesi. Jedná se o největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu (HDP) v novodobé historii České republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko je v recesi. Jedná se o největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu (HDP) v novodobé historii České republiky. | foto: Shutterstock

Výnos českého desetiletého státního dluhopisu se nyní pohybuje na hodnotě 2,5 procenta, což je částečně způsobeno recesí českého hospodářství (ve druhém kvartále 2012 se ČR propadla meziročně o 1,2 procenta), slabým výhledem, neboť pro letošní rok se počítá s propadem HDP okolo 1 procenta a nízkou poptávkou po úvěrech.

Míra inflace v ČR dosáhla v červenci letošního roku 2,9 procenta, což značí při dané investici reálné znehodnocení. Ve srovnání s ostatními zeměmi z regionu si nevedeme špatně v úsporách státního rozpočtu, přičemž pro letošek se odhaduje schodek přesahující 3 procenta, což nemusí dluhopisové investory až tak znepokojovat, neboť vládní dluh je stále na relativně nízké úrovni.

Hlavní důvod velkého zájmu zejména zahraničních investorů o české dluhopisy pramení z měnově zajištěných nízkých výnosů dluhopisů ostatních zemí. Při zohlednění měnového rizika pomocí forwardového či swapového zajištění přinese investice do polských či maďarských dluhopisů méně než výše uvedených 2,5 procenta.

Navíc česká výnosová křivka zejména na kratším konci může ještě mírně poklesnout a zestrmět, neboť ve hře je další možný pokles hlavní úrokové sazby ČNB o čtvrt procentního bodu a již nyní je již větší část očekávaného snížení v cenách započtena

Robin Koklar, analytik Fio banky

Prodej bytu 2+1 s podkrovím,127m2, Brandýs nad Labem- Stará Boleslav
Prodej bytu 2+1 s podkrovím,127m2, Brandýs nad Labem- Stará Boleslav

pplk. Sochora, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Stará Boleslav, okres Praha-východ
3 850 000 Kč