13. června 2011 8:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOKLAR: Pád Řecka zaplatí daňoví poplatníci

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Řecká hospodářská situace je momentálně nezáviděníhodná. Země se nachází ve slumpflaci. Pokles HDP v prvním kvartále 2011 dosáhl meziročně mínus 4,8 procenta, inflace 3,7 procenta a míra nezaměstnanosti v březnu vystoupala na 16,2 procenta.

První záchranný balíček ve výši 110 miliard eur Řekům nestačil, a teď se připravuje druhý, který by měl dosahovat až 100 miliard eur.
Nedávno šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet naznačil, že by mohl podpořit měkkou restrukturalizaci Řecka, spočívající v "dobrovolné" výměně splatných dluhopisů za nové s prodlouženou splatností o dalších sedm let.

Tento návrh by ratingové agentury považovaly za vyhlášení bankrotu Řecka, neboť věřitelé by pravděpodobně byli donuceni přistoupit na nové a zároveň méně výhodné podmínky, spočívající například v nemožnosti použít staré dluhopisy jako finanční zajištění u ECB. K měkké restrukturalizaci, na které by se podíleli soukromí věřitelé, zřejmě nedojde minimálně do roku 2013.

Vyhlášení bankrotu Řecka, kterým v případě změny podmínek vydaných dluhopisů hrozí ratingové agentury, by totiž nahrálo spekulantům sázejícím na pokles cen dluhopisů či kupcům takzvaných swapů úvěrového selhání, kteří nevlastní řecké dluhopisy.

Již v roce 2013 má ale platit mechanismus pro vyhlášení a řízení bankrotu evropské země, přičemž se očekává, že v té době bude trojka (ECB, ESFS a MMF) vlastnit zhruba polovinu vydaných řeckých dluhopisů. Po roce 2013 tak může dojít k měkké či tvrdé restrukturalizaci, kterou zaplatí zejména bezbranní daňoví poplatníci eurozóny prostřednictvím umazání části hodnoty držených dluhopisů trojky.

Robin Koklar, analytik Fio banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!