7. března 2011 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOKLAR: Ropa hýbe ekonomikou méně než v minulosti

Unikající ropa v moři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unikající ropa v moři | foto: ČTK

PRAHA Momentálně panuje široký konsenzus, že cena ropy ovlivňuje globální hospodářský růst méně, než tomu bylo v minulosti, neboť klesá spotřeba ropy na jednotku výstupu HDP, přičemž vyspělé země OECD mají vyšší spotřebu ropy ve srovnání s méně rozvinutými ekonomikami.

Empirické odhady hlavního ekonomického proudu předpokládají, že zvýšení ceny ropy na dvojnásobek sníží globální výstup o 1,5 %.

Jeden z důvodů nižšího globálního růstu spočívá v poklesu využití kapacit, neboť vyšší ceny ropy způsobí, že výroba určitých produktů zejména v energeticky náročných odvětvích přestane být zisková.

Centralná tankoviště ropy v Nelahozevsi, kde se skladují české ropné rezervy.

Následkem vysoké ceny ropy dochází k přerozdělování bohatství, protože země dovážející ropu si zhoršují běžný účet platební bilance prostřednictvím vyšších dovozů, kdežto země vyvážející ropu zvyšují objem vývozu a tím i HDP.

Jelikož se Česká republika řadí mezi země dovážející ropu, bude docházet k odlivu bohatství z ČR do zemí vyvážejících ropu. Na druhé straně, globální hospodářské recese se z důvodu rychlého nárůstu cen ropy obávat nemusíme, neboť globální ekonomika i v minulosti rostla dynamickým tempem, přestože cena ropy vyrostla od roku 2002 do roku 2006 téměř na čtyřnásobek.

Robin Koklar, analytik Fio banky