20. prosince 2012 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠIMARA: Kolem Nike krouží mlsní medvědi

Logo Nike | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Nike | foto: Shutterstock

Výsledky za druhý kvartál svého finančního roku dnes večer zveřejní Nike. Investoři mají určitě ještě v živé paměti vyhlašování výsledků za předminulé čtvrtletí, které výrazně zaostaly za už tak sníženým očekáváním. Akcie v následujícím obchodním dni poklesly o více než devět procent. Ani výsledky oznámené před třemi měsíci nebyly ničím, co by investory potěšilo. Akcie tehdy reagovaly tříprocentním poklesem.

Příčiny špatných čísel byly přitom shodné, a to vývoj prodejů na čínském trhu. Objednávky na příští měsíce přitom indikovaly, že se ani v blízké budoucnosti nebude situace zlepšovat. Kromě slábnoucí poptávky je problémem Nike i nárůst nákladů, zejména na pracovní sílu a vstupní materiál. Ziskové marže firmy dostávají pod tlak i sílící požadavky odběratelů na slevy.

Z průběhu obchodování s opcemi na Nike je jasné, že tyto obavy sdílí i investoři a snaží se proti poklesu akcií chránit. Počet aktivních put (prodejních) opcí je v současnosti na dvounásobné úrovni oproti call (nákupním) opcím. Tak vysoký podíl byl přitom letos k vidění již dvakrát, a to vždy před zveřejněním kvartálních výsledků. Medvědi na opcích se tak letos zatím nemýlili a myslím, že se nebudou mýlit ani nyní.

Po výsledcích v posledních osmi kvartálech následovala v průměru 5,9% reakce ceny akcie a nyní se čeká 5,6% pohyb. V posledním měsíci cena akcie silně vzrostla a dostala se dokonce nad úrovně před zveřejněním výsledků za předminulé čtvrtletí. Silnější pokles v reakci na případná špatná data tak není nereálný.

Jiří Šimara, analytik Cyrrus