14. června 2011 17:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kolik berou stávkující? Strojvůdci 28 tisíc

Pohled z kabiny dieselové lokomotivy "Brejlovec" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled z kabiny dieselové lokomotivy "Brejlovec" | foto: ČTK

PRAHA V dopravě měli minulý rok nejvyšší průměrné platy výpravčí vlaků a strojvedoucí. Výrazně méně vydělávali řidiči autobusů a kamionů.

Vyplynulo to z údajů platového průzkumu Platy.cz, který provozuje společnost Profesia. Zatímco průměrný hrubý měsíční plat řidičů autobusů byl loni 20.836 Kč, řidiči kamionů vydělávali o necelých tisíc korun více (21.527 Kč).

Dominují výpravčí

Průměrný měsíční plat v Kč:

výpravčí vlaků                   27.870 strojvedoucí                      27.977
řidič kamionu                    21.527
řidič autobusu (ne MHD)  20.836

zdroj: Platy.cz

Naopak strojvedoucí proti řidičům autobusů vydělávali již přes 7000 korun měsíčně navíc, když jejich průměrná měsíční mzda činila 27.977 korun. Výpravčí vlaků pak berou 27.870 korun. 

"Podle průzkumu řidiči autobusů v soukromých společnostech se zahraničním kapitálem vydělávají o téměř 1000 korun více než řidiči pracující ve společnostech s domácím kapitálem," upozornil projektový manažer průzkumu Platy.cz Miroslav Dravecký.

Vedle platů sleduje platový průzkum Platy.cz také podíl lidí na konkrétních pozicích, kteří dostávají některý ze sledovaných benefitů. V podílu benefitů jsou na tom strojvedoucí často mezi dopravci nejlépe. Mají častěji nadstandardní zdravotní péči, penzijní připojištění či příspěvek na zdravotní pojištění.

"Co se týče stravenek, tedy jednoho z bodů souvisejících s aktuální stávkou, nejvyšší podíl zaměstnanců, kteří v práci dostávají stravenky, je mezi řidiči autobusů, zatímco u řidičů kamionů zaznamenáváme stravenky jako benefit jen velmi zřídka," uvedl Dravecký.

Řidiči kamionů jsou na tom, co se týče počtu benefitů, proti ostatním dopravcům nejhůře. Až 51 procent řidičů kamionu uvádí, že ke svému platu žádný benefit nedostává. U ostatních skupin je podíl zaměstnanců bez benefitů podstatně nižší.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.