Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jakou DPH účtovat za novoroční telefonáty? Operátoři tápou

Novoroční ohňostroj v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novoroční ohňostroj v Praze | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Nejistá situace kolem podoby sazby daně z přidané hodnoty v příštím roce bude stát mobilní operátory na nákladech desítky milionů korun navíc. Musí se totiž přichystat na scénář, že bude od ledna sazba daně 17,5 procenta nebo 21 procent místo dosavadních 20 procent.

Běžně se operátoři na změnu sazby DPH připravují půl roku, aktuálně musí mít nachystané dva scénáře a do poslední chvíle nebudou vědět, který vstoupí v platnost. Podle mluvčího Telefóniky Hanyho Farghaliho jde jen u O2 o desítky milionů korun, konkrétnější ale být nechtěl.

Zvýšená DPH

Poslanecká sněmovna ve středu přehlasovala senátní veto a schválila vládní daňový balíček, který počítá se sazbami DPH zvýšenými o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

Zákon ještě musí podepsat prezident. V případě, že se schválení zdrží, bude od ledna platit již dříve přijatá jednotná sazba 17,5 procenta. ČTĚTE VÍCE

"Nejistota okolo platné sazby DPH pro nás znamená obrovské náklady, protože změny v komplexních účetních systémech je potřeba zadat a otestovat dostatečně dopředu. I v podmínkách této nejistoty ale chceme zákazníkům poskytnout co nejvíce informací, a proto jsme již před měsícem zveřejnili obě možné varianty ceníků," uvedla mluvčí Vodafonu Alžběta Houzarová.

Operátoři budou muset být připraveni začít účtovat s novou sazbou od půlnoci na 1. ledna. Právě silvestrovská půlnoc je jedním z nejvytíženějších období pro mobilní provoz.

"Musíme být tedy připraveni na obě verze, což nám situaci příliš neulehčuje. V případě, že pan prezident novelu nyní nepodepíše, bude platit sazba 17,5 procenta, a to s největší pravděpodobností jen krátký čas. Vláda totiž několikrát deklarovala navýšení horní sazby DPH na 21 procent a ve středu znovu 21 procent schválila, o další změnu v této oblasti tedy bude pravděpodobně usilovat v průběhu prvních měsíců nového roku," dodala mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....