7. května 2009 13:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kolik se dá prodělat? U GM šest miliard dolarů

General Motors (logo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy General Motors (logo) | foto: Reprofoto

DETROIT Americká automobilka General Motors měla v prvním čtvrtletí ztrátu šest miliard dolarů (asi 120,4 miliardy Kč), což je další výrazné zhoršení proti stejnému období loni, kdy ztráta činila 3,3 miliardy dolarů. Automobilka navíc dál vynakládá značné objemy hotovosti, které nemá kryty odpovídajícími příjmy.

Tržby se meziročně propadly asi o 47 procent na 22,4 miliardy dolarů.  Takzvané provozní cash flow, které vyjadřuje tok peněz v rámci firmy, dosáhlo záporné hodnoty 10,2 miliardy dolarů.

Za první loňské čtvrtletí záporná hodnota činila 3,1 miliardy dolarů. Další zhoršení je právě výsledkem propadu tržeb.

General Motors prodává stále méně automobilů, přesto si ale drží pozici největší americké automobilky. Ztráta na jednu akcii ve čtvrtletí dosáhla 9,78 USD, zatímco před rokem to bylo 5,80 USD.
Cena jedné akcie na burze v New Yorku spadla na pouhých 1,5 dolaru, i když ještě před rokem akcie stály více než 22 dolarů. V předchozích letech ještě více.

General Motors patří mezi firmy, které využívají státní pomoci. Firma si od vlády půjčila zhruba 15,4 miliardy dolarů, s pomocí je ale spojena také povinnost plnit podmínky, které si vláda stanovila. Především do 1. června musí dokončit restrukturalizaci, jinak bude čelit bankrotu.

ČTK