Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kolik stál v Praze týden módy? Lístek vyšel i na deset tisíc

Oblečení vyjadřující trend pomalé módy je ušito, aby vydrželo a bylo imunní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblečení vyjadřující trend pomalé módy je ušito, aby vydrželo a bylo imunní... | foto: Fashion week

PRAHA Mercedes-Benz Prague Fashion Week představil v uplynulých dnech kolekce českých designérů pro jaro/léto 2017. Vstupenky na stání pro všechny přehlídky bylo možné koupit za 1500 korun.

Vstoupit do VIP zóny, být usazen v první řadě na všech přehlídkách a účastnit se společenských večírků dovolil lístek za deset tisíc korun, dva lístky v hodnotě patnáct tisíc korun.

Podstata velké společenské události, kterou si nenechají ujít politici, filmové hvězdy, ani tváře z bulvárních novin, se však odehrává spíše v zákulisí než na červeném koberci.

Poplatek za účast na Mercedes-Benz Prague Fashion Week je pro návrháře poměrně nízký. Podle zdrojů Lidových novin se pohybuje v desítkách tisíc korun. Do balíku služeb patří, kromě celkové přehlídky, i propagace nejen v českých, ale i zahraničních médiích – Now Fashion, italský Vogue nebo W magazine. Přítomnost nákupčí, kteří hledají pro své showroomy mladé neokoukané talenty, je již od prvního ročníku týdne módy samozřejmostí.

Pátý ročník Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku se odehrál od 1. do 7. září v podzemních garážích obchodního domu Kotva. Uvítal již tradičního hosta Doshaburi Yoshimitsu, ale i Tommi Paulla z pařížského showroomu Other/Wise nebo Sunny Patela, majitele londýnského butiku LN-CC.

Oblečení vyjadřující trend pomalé módy je ušito, aby vydrželo a bylo imunní...

Nejúspěšnější návrhářka

Když návrhářka Petra Ptáčková prezentovala v září 2014 svou kolekci na debutním fashion weeku, sklidila neobvyklý úspěch. Její módní řadu The Land of Slow Wheels si vyhlédl Doshaburi Yoshimitsu a její část odvezl do svého barcelonského showroomu.

„Spolupráce pro mě byla důležitá především z hlediska přímého kontaktu, který mi dodal větší sebedůvěru. Zpětná vazba mě jen ujistila,“ chválí si dnes absolventka francouzské Ecole de la Chambre Syndicale de la Couture Parisienne, Petra Ptáčková. Nyní má zase sebou přehlídky v Berlíně, Amsterodamu, Kyjevu i Madridu.

Oblečení vyjadřující trend pomalé módy je ušito, aby vydrželo a bylo imunní...
Pomalá móda je silnou odezvou na takzvanou rychlou módu produkující trendové...

„Podmínky českého týdne módy a těch zahraničních ovšem nelze srovnávat. V Praze jsme teprve na začátku. I když organizátoři vyvinou velké úsilí, stejně většina nákupčích pojede raději do metropole, která už má své jméno. My si ho teprve budujeme,“ hodnotí situaci Ptáčková.

Lokální návrháři, studenti i konfekce

Svou šanci představit se na módním mole dostanou i studenti UMPRUM a její čerství absolventi – Filip Jakab, Daniela Pešková či Kateřina Plamitzerová. Kolekce pro jaro/léto 2017 dále představí již slavná jména jako Jakub Polanka, Chatty nebo LaFormela. Konfekci prezentuje česká značka Pietro Filipi. Zahraniční hosty zastupuje italsko-český brand Alter Era a dánský designér Henrik Vibskov.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week

  • Týden módy představil v 16 přehlídkových blocích dvacítku značek a designérů.
  • Jejich práce byla prezentována před 3 zahraničními nákupčími a 5 zástupci světového tisku.
  • Návštěvnost akce činí 10.000 lidí. Z toho 8.000 navštívilo samotné přehlídky.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...