8. března 2012 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Komárek chce na Moravě postavit obří skladu plynu

Uvnitř potrubí - tudy bude proudit plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uvnitř potrubí - tudy bude proudit plyn. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

DAMBOŘICE Firma Globula ze skupiny Moravské naftové doly (MND) miliardáře Karla Komárka požádala ministerstvo životního prostředí o souhlas s výstavbou obřího skladu plynu v Dambořicích na Hodonínsku.

Stavět by se po vyřízení všech potřebných dokumentů mělo začít příští rok, zásobník by měl být dokončen v roce 2017, uvedl deník Insider.

"Skupina MND intenzivně připravuje a realizuje jednotlivé kroky směřující k výstavbě tohoto nového velkokapacitního podzemního zásobníku plynu disponujícího nejmodernějšími technologiemi v Dambořicích. Předložení EIA je tak jen jedním z logických kroků v rámci tohoto procesu," řekl deníku mluvčí firmy Dan Plovajko.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle deníku se má do zásobníků vejít téměř půl milionu metrů krychlových plynu. Globula pro stanici chce využít prostor, ze kterého se v minulosti čerpaly plyn a ropa, proto by s povolením neměly být problémy.

Skupina MND je českou společností zaměřující se na aktivity spojené s průzkumem a těžbou ropy a zemního plynu, vrtnou a servisní činností a také na skladování a obchodování se zemním plynem. Jejím jediným akcionářem je KKCG Oil & Gas B. V., jejíž aktiva přesahují 25 miliard Kč a kterou vlastní Komárkova finanční skupina KKCG.

KKCG už v roce 2008 podepsala memorandum o spolupráci při stavbě podzemního zásobníku plynu v Dambořicích memorandum o spolupráci s ruskou společností Gazprom. Jaká bude případná účast Gazpromu na projektu, ani kolik bude stavba stát, nechce firma zatím komentovat. Podle Insideru by se hodnota projektu na výstavbu zásobníků měla pohybovat v miliardách korun a mělo by jít o jednu z největších ruských investic v Česku.

KKCG je nadnárodní finanční a investiční skupinou, která se zaměřuje hlavně na oblasti ropy a zemního plynu, průmyslu, financí a investic. Působí v Evropě, Asii, severní Americe a Africe, má pobočky v 11 zemích světa. Loni například dokončila akvizici ropného terminálu v ruské Samarské oblasti.

České firmy výstavbou nových zásobníků plynu reagují na možné přerušení dodávek plynu z Ruska. Další zásobníky na Břeclavsku a v Rožné na Žďársku chystají společnosti Česká naftařská a GSCeP. Podle Energetického regulačního úřadu nové zásobníky zajistí, že by se přerušení dodávek plynu Česka téměř nedotkly.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?