17. března 2011 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Komárek kupuje ruský ropný terminál, který přepravuje ropu do Česka

Nový ruský ropný terminál Kuzmino nedaleko Nachodky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový ruský ropný terminál Kuzmino nedaleko Nachodky. | foto: Reuters

PRAHA Společnost KKCG SE, která je mateřskou firmou finanční a investiční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, uzavřela s ruskou společností OOO Itera Holding memorandum o koupi ropného terminálu v Samarské oblasti.

Terminál má roční kapacitu překládky 3,4 milionu tun a je připojen k ropovodu Družba, kterým putuje ropa i do České republiky.  Informoval o tom mluvčí KKCG Dan Plovajko. Výši transakce, která má být dokončena v první polovině letošního roku, společnost nezveřejnila.

Oktyabrský ropný terminál

Nachází se v blízkosti města Oktyabrsk necelých 200 kilometrů od města Samara v Samarské oblasti. Díky připojení k ropovodu Družba, lodnímu, železničnímu i silničnímu spojení má unikátní a strategickou polohu. Terminál s roční kapacitou překládky 3,4 milionů tun ročně byl dostavěn v roce 2010 a v letošním roce uveden do provozu.

KKCG SE se stane 100 procentním vlastníkem tohoto ropného terminálu po dokončení celé transakce, která by měla proběhnout ještě v polovině letošního roku. KKCG SE již v souladu se zákony Ruské federace požádala o souhlas k realizaci této investice ruský antimonopolní úřad.

"Ruská federace je jedním z regionů, ve kterém chceme dlouhodobě rozvíjet naše aktivity. Vyhledáváme zejména vhodné investiční příležitosti v jedné z hlavních oblastí našeho podnikání, tedy v oblasti ropy a zemního plynu," vysvětluje Jiří Radoch, výkonný ředitel skupiny KKCG.

Oktyabrský ropný terminál je podle něj velmi perspektivní investicí. "Věřím, že i prvním krokem k další spolupráci se skupinou ITERA, která patří mezi největší a nejvýznamnější firmy podnikající v této oblasti v Ruské federaci," dodává Radoch.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!