Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
7. května 2019 11:03, aktualizováno  14:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úřad povolil KKCG nákup čtvrtiny akcií Sazky, jež ještě neměla

Logo Sazka Group. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Sazka Group. | foto: SAZKA

Brno Skupina KKCG miliardáře Karla Komárka se může podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stát výlučným vlastníkem Sazka Group. ÚOHS totiž povolil KKCG nákup 25 procent akcií Sazka Group, které ještě nevlastnila. Potřebuje ale i potvrzení dalších regulačních úřadů. Čtvrtinu akcií odkoupila KKCG od Holdingu Emma Capital Jiřího Šmejce. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

KKCG v březnu informovala, že jí připadnou zároveň veškeré podíly v české Sazce, řeckém OPAP, italské Lottoitalia a rakouské Casinos Austria. Holding EMMA Capital Jiřího Šmejce si ponechá akcie v chorvatské sázkové kanceláři SuperSport a dostane finanční kompenzaci v řádu stovek milionů eur. ÚOHS změnu vlastnictví posuzoval v takzvaném zjednodušeném řízení, kdy vydává rozhodnutí do 20 dnů.

Vzhledem k tomu, že Sazka Group působí i na trzích v dalších zemích, potřebuje KKCG k výlučnému vlastnictví potvrzení dalších regulátorů, například v Řecku, Rakousku nebo na Kypru.

Skupina KKCG spravuje několik společností, jejichž celková účetní hodnota přesahuje 5,2 miliardy eur (134 miliard korun). KKCG a jí vlastněné společnosti zaměstnávají více než 4000 lidí a vyvíjejí podnikatelské aktivity v 18 zemích. Skupina KKCG drží podíly například ve firmách MND, Sazka Group, Autocont, US Methanol, Fischer Grou, Conectart, DataSpring, SafeDX nebo Springtide Ventures.

EMMA Capital je investiční holding zaměřený na zahraniční trhy. Své aktivity chce směřovat většinou do sféry maloobchodu. Obvyklou strategií společností sdružených v holdingu EMMA je aktivní účast na řízení firem, do nichž EMMA kapitálově vstoupila. Finanční skupina EMMA vznikla v roce 2012 z podnětu svého jediného akcionáře, Jiřího Šmejce. Skupina EMMA je zároveň menšinovým akcionářem Home Credit Group, ve které Šmejc působí jako předseda představenstva.

  • Sazka, které se v dobách největší slávy přezdívalo „stroj na peníze“ a patřila navenek k nejstabilnějším podnikům, se dostala do problémů na přelomu let 2010 a 2011 kvůli splátkám víceúčelové haly v pražských Vysočanech. Výstavba haly (nyní O2 arena), otevřené v roce 2004, vyšla na téměř sedm miliard korun.
  • Nesplácení dluhopisů i dalších závazků spolu s razantním nástupem podnikatele Radovana Vítka, který skoupil největší balík dluhů Sazky, vyvrcholilo koncem května 2011 vyhlášením konkurzu. Sazka v té době dlužila zhruba 15 miliard kroun (závazky v této výši uznal insolvenční správce) a potýkala se s rapidním poklesem sázejících.
  • Koncem září 2011 Sazku přes odpor některých dalších věřitelů získaly PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly sumu 3,81 miliardy korun. Problémy Sazky těžce dopadly na Český svaz tělesné výchovy (od roku 2013 Česká unie sportu), který byl hlavní akcionář a v důsledku pádu firmy přišel spolu s dalšími tělovýchovnými organizacemi o jistý zdroj příjmů.
  • Důsledkem potíží Sazky byl i pád jejího dlouholetého nejvyššího představitele Aleše Hušáka, který v čele firmy stál od jara 1995 do léta 2011. Jeho kontroverzní působení v Sazce dodnes vyvolává vášně.
  • Firma se ale brzy dokázala úspěšně vrátit na loterijní trh a získala si zpět důvěru sázejících, o kterou částečně přišla během krizového roku 2011. Spustila například virtuálního operátora Sazka Mobil, v roce 2014 se zapojila do evropské loterie Eurojackpot. V této loterii se také Sazce v roce 2015 přihlásil výherce rekordních 2,466 miliardy korun. Sázenku vsadil muž v Pardubickém kraji.
ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...